Австрийската компания изкупи 80 дка земя на фалирал радиозавод на семейството на ексдепутатка, вече притежава огромна част от промишлената зона във Велико Търново

Австрийската компания за дървесни плоскости “Кроношпан” комасира огромна част от промишлената зона “Дълга лъка” във Велико Търново и започва да изгражда с инвестиция от над 300 млн. лв. най-модерния завод на Балканите.

Стартът бе даден с последната сделка по закупуване на земя - 80 декара заедно със сградата на фалиралия Радиозавод в старата столица, който бе собственост на семейството на бившата депутатка от НДСВ Мариана Костадинова.

Според запознати със сделката “Кроношпан” е платила за някогашния гигант “Битова електроника” 4 млн. евро, а сделката е минала през синдик, който удовлетворява претенциите на кредитори.

Преди дни австрийската компания “Кроношпан” получи сертификат за държавна подкрепа за инвестицията във Велико Търново. Проектът ще бъде изпълнен на 2 етапа. Първият предвижда изграждане на линия за производство на плочи от дървесни частици (ПДЧ), което ще увеличи производствения капацитет на завода. До края на лятото той ще бъде изграден и ще работи. Във втория етап ще бъде монтирана линия за плочи от дървесни влакна (MDF) - изцяло ново производство за България, и ще е факт до 1 г. Най-модерна технология, която ще се управлява от компютри и ще се следи от висококвалифицирани кадри на мониторите, обе

В старата столица “Кроношпан” ще събира огромен мебелен клъстер, какъвто “Кроношпан” вече има в Полша. В зоната с готови халета ще бъдат поканени клиенти на завода за ПДЧ продукти на “Кроношпан България”.

“Този модел вече е приложен от австрийския собственик в Полша в единия завод, където функционира от две години и половина. В момента го завършваме и в Сърбия. Ще го направим и във Велико Търново, защото увеличаваме производството и е в наш интерес да имаме на гърба на фабриката голям мебелен производител, който работи в цяла Европа и да произвежда мебелите си тук”, обясни пред “24 часа” изпълнителният директор на “Кроношпан България” Асен Ников. Виж интервюто долу.

Компанията сондира за потенциални партньори, които все още не работят на българския пазар, тъй като дружеството вече доставя продуктите си на всички големи местни производители.

“Кроношпан” присъства в България от 20 годин, когато закупи стара мебелна фабрика в Бургас. През 2006 г. дружеството откри втори завод във Велико Търново, като купи цех за плочести материали от “Дървообработване ВТ”.

Капацитетът на новите цехове ще бъде по-голям. В момента имат разрешени 600 куб. м дневно готови плоскости, с новото производство той ще бъде увеличен на 3400 кубика общо.

Компанията, която сега изнася около 60% от продукцията си, ще увеличи капацитета на над 80%.

“Ще са ни нужни около 1 млн. т технологична дървесина. Така ще спрем износа за Гърция и Турция, защото е много по-добре да се изнася готова продукция с платени данъци, работни заплати и всички останали плащания, отколкото суровина”, обясниха от “Кроношпан”.

Асен Ников, изпълнителен директор на “Кроношпан България”: Разкриваме над 200 работни места и гарантираме два пъти по-чист въздух

- Г-н Ников, колко работни места ще разкрие за региона “Кроношпан”?

- В момента имаме около 90 души във Велико Търново. Ще станат над 200, които са директно заети. Но при нас едно работно място води след себе си между 7 и 10 индиректно заети хора, които работят в почистване, обслужване, ремонти, доставки, транспорт, логистика. Аутсорсваме почти цялата тази дейност, но това значи за Велико Търново поне още 6-7 хил. работни места допълнително.

- Изкупувате земя, какъв терен е необходим за разгръщането на проекта за мебелен клъстер?

- Мисля, че вече приключихме с изкупуването. Придобихме радиозавода, който е около 80 дка. Иначе за нашето производство вече имаме около 200 дка, което е достатъчно. Засега това не е включено в инвестицията. Когато се договорим с мебелен производител, ще знаем какво иска той и ще му го изпълним, както иска.

Това са около 300 работни места първоначално, защото в мебелното производство има повече ръчен труд, докато при нас всичко се следи и ръководи от компютър.

- А защо избрахте Търново?

- Локацията бе водеща. Велико Търново е почти в центъра на България и тук пазарите са същите като в Бургас, но дори Истанбул е на същите транспортни разходи. Истанбул е голям пазар, София е на 200 км, Букурещ е на 200 км. Суровината, която ползваме, я имаме от 4-те страни, защото ние ползваме технологична дървесина, а това реално е дървесината, която никой не иска.

- В Търново се опасяват от замърсяване на въздуха. Гарантирате ли, че хората няма да дишат прах и миризми?

- С това, което сме подготвили, въздухът на Велико Търново ще бъде поне 2 пъти по-чист от наша страна. Всички се притесняваха, сравнявайки технология от 1971 г. с технология от 2016 г. Това наистина ще бъде най-модерната фабрика на Балканите, която се прави по най-строгите изисквания в целия ЕС, защото в България екологичните норми са точно такива. Не правим компромиси.

50 млн. лв. ще струват само филтрите. Първият, който е за ПДЧ инсталацията, ще заработи още през лятото и веднага ще се види ефектът.

Дори и 7-8 пъти да си вдигнем капацитета, пак ще бъдем 2 пъти по-ниски на общо количество прах и въглеводороди, в които се съдържат миризми. В момента виждате, че всичко тук е в стърготини, а после всичко това ще се съхранява в затворени силози.

- Как партнирате с общината?

- Приеха ни добре, общо взето, общината видя в нас един партньор, с който може да работи. Като се замисля, ние сме най-големият инвеститор в момента.