Компенсации
ще има за
източните
квартали

Клиентите на столичното парно от източната част на София, които пострадаха от аварията, ще платят за парно през февруари за 23, а не са 28 дни. Ще се приспаднат сумите за 5-те дни, в които домакинствата са били без отопление и топла вода. Това обясни изпълнителният директор на “Топлофикация-София” Георги Беловски в петък.

Мярката е за всички квартали, които се топлоснабдяват от ТЕЦ “София-изток” и които нямаха топлоподаване или пък то бе нарушено.

Подходът, който е приема столичната топлофикация, е

да има

обезщетения и

за 48-те часа, за

които според

общите условия

не се дължат

неустойки

Според текстовете в общите условия неустойки се дължат за недоставената топлинна енергия за срок по-дълъг от 48 часа, предвиден за отстраняване на аварията.

Няма да се пресмята дали един блок е бил на режим за всичките 5 дни, или за ден и половина, дали е имал само топла вода, дали е имал парно и топла вода, но с прекъсване и всякакви варианти, които са се случили от неделя до петък. Ще се дължи обезщетение за всички за цялото време.

“Неудобството ни е толкова голямо, толкова се срамуваме, извиняваме се на клиентите си. Затова не искаме да изпадаме в дребнавости, в спорове дали някой на втория етаж е имал топла вода, а на четвъртия е нямал”, каза Беловски.

Обезщетяването на клиентите няма да стане с връщане на пари на каса, а като се приспада от февруарската сметка. Вече се засичат топломерите в сградите, които бяха засегнати от прекъсването.

Методиката за изчисляването се разработва и ще се внесе за одобряване в общинския съвет на 23 февруари.

Беловски направи уточнение, че обезщетенията ще бъдат само за клиентите от източната част на София. За авариите в “Люлин” , “Надежда” и други западни квартали няма да се правят отстъпки. Защото са били в рамките на нормалните зимни аварии.

Няма нужда

от заявления,

жалби или

други форми

на оплаквания,

каза още Беловски. Той заяви, че не е нужно хората да излизат от домовете си и да губят време. Въпросът с компенсациите ще бъде решен служебно с решение на столичния общински съвет.

Пред журналисти Боян Паунов - зам.-директор на топлофикация, показа данни от диспечерската зала, от които се вижда, че топлоснабдяването в София е възстановено. На втора схема бе показано топлоснабдяването в най-пострадалия район - източната част на София. Температурата на водата беше 70 и над 70 градуса.

“24 часа” попита какви са причините за аварията. В дните без парно и топла вода се разпространяваха версии, че е имало проби с налягането, за да се намери къде е големият пробив. А за втората авария се появиха коментари, че е възможно при повторното пълнене на тръбата да е вдигнато налягането и затова да се е получил пробивът на “Цариградско шосе”.

Беловски повтори, че причината е отпадането на две помпи. Топлофикацията ще изчака независимата експертиза и тогава ще се правят изявления.

Паунов заяви, че тръбите на парното са оразмерени за 25 атмосфери, а максимумът, който може да бъде подаден, е 12 атмосфери. Освен това, когато имало пробиви, налягането падало.

По повод подмяната на топлопроводи в София шефът на топлофикацията каза, че за 2016 г. са положени само 9 км нови тръби, тъй като се забавили разрешенията за строеж. За тази година ще се подновят 20-22 км.

КЕВР започва

извънредна проверка

Председателят на КЕВР Иван Иванов назначи в петък извънредна проверка на столичната топлофикация.

Целта е да се установи дали има нарушения на издадената на дружеството лицензия за пренос на топлинна енергия, както и за производство на електрическа и топлинна енергия.

След приключване на проверката в “Топлофикация - София” ще бъде изготвен доклад. При установени нарушения на лицензионните задължения от страна на дружеството КЕВР ще предприеме административнонаказателни и принудителни административни мерки, съобщават от регулатора.

По-рано омбудсманът Мая Манолова на пресконференция заяви, че вместо мартеничка на 1 март “Топлофикация” може да върже тенекия на столичани.

Тя припомни, че дружеството дължи неустойка в размер на недоставената топлинна енергия за времето на аварията, когато периодът е по-дълъг от 48 часа.

“Искам много ясно да подчертая, че не е достатъчно топлофикация да се откаже да събира от гражданите плащане за дните, в които са били без парно и топла вода, а самата тя да се ангажира със заплащането на неустойка. Данните за подадената топлоенергия ден по ден и час по час се съхраняват само 30 дни, заяви Манолова.

“На 1 март ще се изтрият данните за 1 февруари, на 2 март за 2 февруари, на 3 март за 3 февруари и т.н. Вярно е, че данните за месечната консумация на топлоенергия се съхраняват 36 месеца, но няма да можете да го проверите ден по ден и час по час, дали е имало проблеми при снабдяването с топлоенергия. Така че, който е решил да търси неустойка, трябва да го направи до 1 март”, уточни Манолова.