Категорични сме, че данъците не трябва да бъдат вдигани. Само по този начин можем да върнем висококвалифицираните и добре образовани кадри в България. Настояваме именно това, което е заложено и в програмата на ГЕРБ, да бъде изпълнено. Това заявиха работодателските организации, представени от изпълнителния директор на КРИБ и представители на АИКБ на среща, организирана от ГЕРБ-София, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
В дискусията на тема „Бизнесът и висшето образование“ водачите на 23 и 24 МИР на ГЕРБ в София Томислав Дончев и Владислав Горанов, заедно с заместник- председателят на ПП ГЕРБ Йорданка Фандъкова, представиха приоритети на ГЕРБ пред председателя на Съвета на ректорите проф. д-р Любен Тотев, ректорите на СУ „Св. Климент Охридски“, УНСС, ТУ- София, МГУ „Св. Иван Рилски“ и др., председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, доц. д-р инж. Лиляна Вълчева, председател на Национален браншов синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ, представители на КРИБ и АИКБ, Националното представителство на студентските съвети и учени. Томислав Дончев декларира по настояване на КРИБ категоричен ангажимент за запазване на данъчната система с цел прогнозируемост и възможности за инвестиции в образованието.
Един от конкретните ангажименти, който бе поет по време на форума, е продължаването на реформата за финансово насърчаване на качеството и връзката с пазара на труда и плавно преструктуриране на приема към професионални направления с очакван бъдещ недостиг на кадри.
Необходимо е още да се осигури равноправно участие на браншовите организации в процеса на планиране на държавната поръчка на университетите, както и обвързване на приема във висшите училища с потребностите на пазара на труда. Това, както и регламентирането на възможности на изтъкнати професионалисти от практиката да участват в учебния процес във висшите училища са едни от основните мерки за подобряване на връзката висше образование – бизнес, в програмата на ГЕРБ.Студентите поставиха въпроса за промяна в Закона за студентското кредитиране. Подпомагането и разширяването на дейностите за студентско кредитиране, както и допълнителното подпомагане на студенти с отлични академични постижения и с нисък доход в подбрани приоритетни области и програми са само част от мерките на ГЕРБ за повишаване мотивацията за учене в сферата на висшето образование.
„Като национално отговорна партия през следващите години предвиждаме категоричен ангажимент за подкрепа на изследвания, свързани с националната идентичност, общественото развитие и повишаване на човешкия капитал в България. Ефективност на научните изследвания в публично финансираните научни организации постигаме като въвеждаме редовна и независима оценка на научно-изследователската дейност и финансираме научните организации и институти на база на постигнатите резултати”, заяви Милена Дамянова.Науката трябва да отговори на предизвикателствата, пред които се изправя обществото и икономиката на България, както и да намира решение на формулираните проблеми, включително и да предлага на политиците научно-обосновани решения. Да се увеличи приносът на науката към икономиката и обществото, а това ГЕРБ ще постигне като насочи финансирането на научните изследвания съобразно националните приоритети.
Продължаваме финансирането на проекти на млади учени, както и създаваме програма за привличане на утвърдени в чужбина български учени за участие в международни и национални проекти. Подготвяме изменения в Закона за развитие на академичния състав в България, гарантиращи прозрачни възможности за устойчиво кариерно развитие, както и национални критерии за заемане на академични длъжности и контрол на качеството и ефективността на вече заетите такива, заяви Йорданка Фандъкова, заместник- председател на ПП ГЕРБ. По думите й важен акцент в програмата на ГЕРБ е въвеждане на „пост-докторска“ програма за привличане на изявени млади учени за работа по значими социални проблеми и задачи, както и насърчаване на съвместни изследвания между научни организации, университети и предприятия.
Заместник-председателят на ГЕРБ Йорданка Фандъкова заяви ангажимента на партията на продължи да провежда реформите в сектор “Образование и наука” в диалог и с участието на всички заинтересовани страни.