За поредна година се установява, че България е една от най-активните страни, които използват европейската система за обмен на информация за опасни стоки RAPEX. Това коментира председателят на Комисията за защита на потребителите /КЗП/ Димитър Маргаритов, цитиран от пресцентъра на институцията.
Маргаритов посочва, че според годишния доклад на европейската система за обмен на информация за разкрити на пазара опасни стоки най-големият дял се пада на детските играчки, моторните превозни средства, облеклата и битовите електроуреди. Той отбелязва, че на сайта на КЗП, която е контактна точка на системата за България, има подробна информация за обменената по нея информация за различен тип опасни стоки, които са забранени или изтеглени. За това се поддържат публични регистри. "Има снимков материал, данни за произход на стоката, описание на артикулите", обяснява Маргаритов.
Според него системата RAPEX дава възможност бързо и икономично да се обменят данни за разкритите опасни стоки на територията на целия Европейски съюз между държавите членки, Норвегия и Исландия. "Това позволява независимо на територията на коя от тези държави е открита опасна стока, всички останали веднага да разберат и да предприемат незабавни действия по нейното изтегляне от пазара, ако се окаже, че тя вече е там. Или да не бъде допускана, ако някъде митнически власти установят, че такава стока е разпространена", пояснява Маргаритов.
Информацията може да бъде полезна както на потребителите да се предпазят от опасни стоки, така и на търговците, за да не търпят загуби, ако закупят такива продукти и не могат да ги реализират. "Има няколко основни неща, които се случват в резултат на обмяната на данни. Едно от най-важните е, че тези стоки трябва да бъдат иззети от пазара. Ако са били продадени на потребителите, те имат право да получат обратно парите си, също могат да претендират и обезщетение", разяснява председателят на КЗП.
Маргаритов коментира и излязлото преди дни проучване на Европейската комисия на сайтове, представляващи инструменти за сравняване в сектора на пътуванията. "Нашата институция взе участие в него. Оказва се, че при проверени около 350 сайта на общоевропейско ниво, в 2/3 от случаите са открити нарушения. В България са проверени 20 сайта, като при седем са открити различен тип нарушения. Те по-скоро засягат дребни детайли по отношение правото на информация. В един случай само сме имали нелоялна търговска практика. Целта е да проследим дали това, което се предлага отговаря на действителността", коментира той.
От КЗП припомнят, че има изисквания към туроператорите, които осъществяват туристически пътувания. "Затова винаги обръщаме внимание на хората, когато се насочат към определен избор, да проследят, че този туроператор, с който смятат да сключат договор, е регистриран в Министерството на туризма и да изискват при сключването на договор да получат ваучер за пътуването и платежни документи. За всичко това следим и ние, така че се надявам да посрещнем поредния силен сезон, в който броят на нарушенията ще бъде по-малък спрямо предишните", коментира Маргаритов.