Правителството в Атина иска от кредиторите мерки за облекчаване на гръцкия дълг, които то обещава да приложи след края на текущата спасителна програма, чийто срок изтича в средата на следващата година, съобщава БТА.
Реакцията идва след изявления на германския финансов министър Волфганг Шойбле, който пред Дойче веле каза, че Гърция първо трябва да приложи договорените реформи и след това да бъде обсъждана необходимостта от по-нататъшно облекчаване на нейния дълг.
Шойбле изрази увереност, че Гърция няма да има нужда от четвърти спасителен пакет финансова помощ, тъй като целта на сегашната програма е страната да излезе на международните пазари.
Първо искаме да видим споразумение за реформите, поясни говорител на германското министерство на финансите, изтъквайки, че изпълнението на реформите от страна на Гърция ще повлияе съществено на устойчивостта на нейния дълг.
На свой ред премиерът Алексис Ципрас обяви, че е ударил часът за уреждане на гръцкия дълг и че неговото правителство ще приложи исканите от кредиторите допълнителни мерки за икономии за 2019-2020 г., но при условие, че бъдат одобрени средносрочни мерки за облекчаване на дълга.
Тези мерки трябва да са такива, че да осигурят на Гърция присъединяване към програмата за количествени облекчения на ЕЦБ, каза още Ципрас.
Правителствени източници в Атина уточняват, че за тази цел е необходимо да бъде доведено до край техническото споразумение с кредиторите, а на предстоящата среща на Еврогрупата този месец да бъдат конкретизирани мерки за облекчаване на гръцкия дълг, които ще се прилагат след 2018 г.