БНБ планира още по-строг надзор и нови правила за управление на банкови кризи

Създаване на европейски спестовен инвестиционен фонд и на съюз на капиталовите пазари обмислят в Брюксел.

Причината е, че продължава свиването на трансграничните инвестиции в целия ЕС, докато спестяванията растат, но пред тях вече няма достатъчно инвестиционни възможности.

Това става ясно от публикация на управителя на БНБ Димитър Радев във Views The EUROFI Magazine’. То се разпространява в рамките на The Eurofi High Level Seminar 2017, проведен преди ЕКОФИН в Малта от 7 април 2017 г.

Двете нови инициативи трябва да допълнят дейността на Инвестиционния план за Европа и на Европейския фонд за дългосрочни инвестиции, които вече са започнати, смята Радев.

Съюзът на капиталовите пазари може да насърчи мобилизирането на капитал и насочването му към дружества и инфраструктурни проекти, които предлагат нови възможности за спестителите и за инвеститорите в целия съюз. Спестовният инвестиционен съюз може да окрупни множество спестявания, за да бъдат насочени към мащабни проекти.

Според Радев резултатите от досегашните инициативи са нееднозначни. Те изглеждат технически издържани, но не постигат очаквания ефект, което повдига три важни въпроса - забавената банкова и финансова интеграция, липсата на напредък в реалната конвергенция и ограничените наличности на инфраструктурни и иновационни проекти, смята управителят на БНБ.

Той е категоричен, че предлаганите досега модели за европейска интеграция, включително идеята на Юнкер за Европа на различни скорости, не разрешават потенциалния конфликт между еврозоната и останалия ЕС. За да преодолее несигурността, Брюксел трябва да осигури бърз напредък по този въпрос. Националните власти пък трябва да насърчават финансовата стабилност, смята гуверньорът.

Според Радев опитът на България е показателен за действията, които може да предприеме държава - член на ЕС, която все още е извън еврозоната. От гледна точка на централната банка това е свързано със: здрав банков сектор, фискална консолидация и структурни реформи, смята управителят на БНБ.

Българската централна банка планира да укрепи допълнително нашия банков надзор, да развие рамката за управление на кризи за банковия сектор и да постигне намаление в нивото на необслужваните кредити, заявява Радев.