Първите преговори на високо равнище между ЕС и Китай от встъпването във власт на американския президент Доналд Тръмп ще се проведат днес в Пекин, като се очаква двете страни да отправят послание в подкрепа на свободната търговия, предаде БТА.
Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Федерика Могерини ще съпредседателства Седмия стратегически диалог на високо равнище ЕС-Китай заедно с китайския топ-дипломат Ян Цзечъ.
Дневният ред включва преговори за сътрудничеството по регионални въпроси и сигурността, както и за климатичните промени.
Могерини се срещна вчера с китайския премиер Ли Къцян, който заяви, че международната общност следи как Пекин и Брюксел ще работят заедно за справяне с предизвикателства като възстановяването на световната икономика, глобалните конфликти и тероризма, както и предстоящото излизане на Великобритания от ЕС.
Ли изрази оптимизъм за изхода от преговорите, основавайки се на "стабилни отношения между ЕС и Китай и постоянството на двете страни (в подкрепа) на многостранния подход и свободната търговия, както и съвместния ни ангажимент за подобряване на структурата на международното управление".
За разлика от Тръмп, който бе избран с обещания за отмяна на търговски споразумения, налагане на нови мита и връщане на работни места в САЩ, китайският държавен глава Си Цзинпин представя страната си като застъпник на свободната търговия и стабилността и се противопоставя на протекционизма, отбелязва АП.
Според Могерини изявленията на Си "са засилили очакванията, че Китай и ЕС могат да работят заедно по многостранния подход, по световен ред, основан на правила".
Пекин и Брюксел обаче имат противоречия по редица търговски въпроси, включително оплаквания на европейски и други международни компании, се се блокират техни опити да придобият активи в Китай, докато китайски концерни изкупуват водещи световни марки. Представители на чуждестранния бизнес се оплакват също, че достъпът им до секторите на телекомуникациите, информационните технологии, финансите и други обещаващи браншове е отказан или силно ограничен въпреки декларираната от Пекин подкрепа за свободната търговия.
Китай пък иска ЕС да му предостави статут на пазарна икономика, което ще затрудни Брюксел да налага наказателни мита на китайски стоки, които определя като продавани на дъмпингови цени.
Първата среща на Могерини за днес, с китайския външен министър Ван И, бе отменена. Според представител на министерството европейската делегация е уведомила, че тя не се чувства добре.
Утре топ-дипломатът на ЕС ще изнесе реч в пекинския университет Цинхуа, а след това ще отпътува към Индия и Русия, допълва АП.