Минната индустрия е инвестирала 700 млн. лв. в социални проекти за 20-годишен период, съобщи в Трън Иван Андреев - председател на Българската минно-геоложка камара /БМГК/. По думите му предприятията в бранша са вложили над 4 млрд. лв. за технологично обновяване, в развитие на минните общности. Андреев не отрече допуснати слабости и посочи, че инвеститори като тези в мините "Оброчище" и "Ураново" "трябва да бъдат гонени с камъни".
По инициатива на Камарата днес в Трън се състоя среща - разговор "Митове и факти за добивната индустрия в България". Бяха представени добри практики и взаимодействия между бизнеса и местната власт в Панагюрище, Чавдар и Челопеч.
След 1999 г. мината е инвестирала в Панагюрище над 180 млн. лв., посочи Иван Александров - синдикалист в "Асарел Медет". По думите му повече от 2400 са акционерите, които получават дивиденти от фирмата. Средната брутна заплата в минния сектор в Панагюрище е четири пъти по-висока в сравнение с тази в Септември, например, казаха още от БМГК. Само в болницата в Панагюрище "Уни Хоспитал" са вложени над 92 млн. лв.
Природозащитници заявиха, че съдържанието на злато в трънската руда е ниско и добивът му не е икономически ефективен. При сегашната му цена 1,8 г/т е напълно достатъчно съдържание на злато, отговори Иван Андреев.
Под 2 000 лв. са приходите от туризъм в община Трън, в Панагюрище са 14 000 лв., бе съобщено още на срещата. Икономистът Владимир Каролев каза, че от 60-те години на миналия век добивната индустрия има сериозна развитие в световен мащаб и призова местните хора да вземат информирано решение.
Парка Асенова от село Рани луг изрази опасения от високо съдържание на арсен - 10 пъти над нормата в рудата в Трънско и от наличие на уран. Според природозащитниците няма регистрирано находище на уран край Трън, защото уранодобивът е забранен. Те обаче не дадоха възможност на представителите на БМГК да отговорят на притесненията им и срещата бе прекратена след скандал.