- Дялове от компании ще се раздържавяват само по

предложение на правителството и с решение на парламента

-  Областните управители ще могат да продават държавни

 имоти, но със съгласието на финансовия министър

 - Слага се акцент на публично-частното партньорство

и най-вече на концесиите

Спира приватизацията на дялове и акции в държавните компании, както и в дъщерните им дружества. Това реши на първото си заседание кабинетът “Борисов 3”.

Новината съобщи след заседанието на правителството доскорошният главен приватизатор в държавата, сега министър на икономиката Емил Караниколов. С него при журналистите слезе и финансовият министър Владислав Горанов.

Самият акт на

спиране ще стане

с промени в

Закона за

приватизация

и следприватизационен контрол, който ще пусне за обществено обсъждане икономическото министерство.

Премиерът Бойко Борисов нарича този акт “мораториум”, става ясно от стенограмата на заседанието на Министерския съвет.

На въпрос на “24 часа” всичко, което е държавна собственост, ли няма да се продава, Караниколов уточни:

Областните управители ще могат да продават държавни имоти, след като това бъде съгласувано с министъра на финансите.

Обособени части от държавните дружества също ще могат да се приватизират, но след предложение от Министерския съвет и одобрение от Народното събрание.

Всички

започнати

процедури за

приватизация на

акции на

държавни

дружества ще

бъдат спрени

веднага

Попитан за мотива за това решение, Караниколов заяви:

“Анализите на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол показват, че над 98% от дружествата, които не са били в забранителния списък, са раздържавени. Останалият пакет се предлага в последните 3-4 години, но без никакъв интерес.”

Дружествата, които са в забранителния списък са стратегически за българската държава. И оттук нататък ще направим всичко възможно да бъдат развивани. Няма да продаваме, повтори бившият приватизатор. И заяви, че вече е изчерпан ресурсът за приватизация.

Той припомни, че от 1994-1995 г. се продават държавни дружества и това е било единственият способ за раздържавяване. През 1996-1997 г. за първи път се посяга и към други форми на публично-частно партньорство, въвеждат се концесиите.

Непродадените държавни дружества са показали вече 20 г., че могат да съществуват и да се развиват. Караниколод дава за пример военно-промишленият комплекс, който е на печалба.

И вицепремиерът Томислав Дончев е коментирал пред МС модернизацията на въоръжените ни сили във връзка с мораториума върху приватизацията. 

“Не бива само да купуваме, да харчим пари, без да се усвоява капацитет в България и да се използват всички шансове за допълнително развитие на индустрията в отбранителната сфера”, заявява той.

И министърът на финансите Владислав Горанов смята, че

приватизацията в

голяма степен си

е изиграла

ролята

“Фокусът е върху новия начин за управление на държавната собственост и прекратяване на всякакви спекулации, свързани с приватизация на обособени части, акции и дялове, останали в отделните министерства”, заяви той. Горанов припомни, че още през 2010 г. е имало инициатива да се приватизират миноритарните държавни дялове, като се обединят в пакети. “Видя се, че подобен механизъм по една или друга причина не върши работа”, заяви той.

Финансовият министър говори и за

нова визия за

управление на

държавната

собственост

Акцентите от нея:

- Увеличава се ролята на парламента при вземане на решения, свързани с целия процес на управлението ѝ.

- Укрепване на държавните дружества, които няма да се продават. Най-ценните активи отдавна са в забранителния списък, казва финансовият министър и дава пример с военнопромишления комплекс и стратегията за развитието му.

“ Тя е свързана с увеличаване на ролята на държавните дружества за отбранителните способности на България, но и със същността им на икономически субекти, които могат да реализират резултат за държавата. Знаете, че пазарът за въоръжение напоследък е доста динамичен и в посока на увеличение на обемите на работа на нашите дружества”, заяви Горанов.

- Предстои обсъждане и отново внасяне в парламента на неуспелия да мине по законодателен път законопроект за концесиите. Той бе върнат от президента Румен Радев за ново обсъждане. С него, от една страна, се изпълнява ангажимент за хармонизиране с европейското законодателство. От друга - той е допълнение към стратегията за управление на държавната собственост, защото в него са

описани

процедурите за

публично-частно

партньорство и

най-вече

концесиите

Горанов заяви, че той вероятно ще бъде внесен в сегашния парламент от народни представители.

Финансовият министър се спря и на стратегията за концесиониране на летище София. Тя остава непроменена - заяви той.

Няма причина между предното правителство с министър Ивайло Московски и премиер Бойко Борисов и сегашното, със същия състав, да променяме стратегията. Процедурата за концесионирането на летище София ще стартира отново.  

Емил Караниколов, министър на икономиката:

Търговете за имоти - във виртуална зала

Ще има едно гише за инвеститори -
обединяваме агенциите за
инвестиции и за малки предприятия

- Г-н Караниколов, след като се спира приватизацията, какво ще стане с тази част на агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, която досега продаваше?

- Тази част от агенцията и досега продаваше обособени части, за 5 години сделките са за 26 млн. лв. Този ангажимент ще остане, но след решение на парламента. А ако бъде приет Законът за концесиите, за агенцията са предвидени правомощия да контролира как се изпълняват концесионните задължения, тоест как администрациите на отделните министерства контролират концесионерите.

- След като се спира приватизацията, как ще се привличат инвеститори за големи проекти, давам пример с “Белене”, с “БДЖ-товарни превози”, с Българската фондова борса?

- Ще се изисква санкция от Народното събрание и обосновка за продажба на миноритарни дялове. А при продажба на мажоритарни - много е важно държавата да си гарантира дяловете си и участието в управлението.

- Какво ще се случи с Държавната консолидационна компания, в която са акциите на много от държавните компании?

- Вече имах среща с ръководството ѝ. Тя и дружествата в нея са на печалба. Но досега информацията за компанията беше табу. Помолил съм да направят интернет страница и да имат пиар. Не може управлението на държавната собственост да бъде на тъмно.

- Акцентирате на публично-частното партньорство като алтернатива на приватизацията.

- То се регламентира с бъдещия Закон за концесиите, който обединява два закона - досегашния за концесиите и непроработилия Закон за публично-частното партньорство. Едната форма е концесията, при която се запазва държавната собственост, и втората е смесено партньорство. При него най-важното е, пак повтарям, държавата да запази дяловете си.

- Все пак имоти и обособени части, дори с решение на парламента, ще се продават. Как ще става?

- Ще се разработи електронна платформа за търгове на имоти и обособени части. Всичко ще се продава по електронен път. Ще се влиза във виртуална зала, в която ще се правят търгове. Възложили сме на агенцията за приватизация да я разработи.

- А какви промени ще има в министерството на икономиката?

- Предстои обединяване на Българската агенция за инвестиции и агенцията за малките и средните предприятия. Идеята е да има едно гише за инвеститори.

Кабинетът “Борисов 3” на  първото си заседание.
Кабинетът “Борисов 3” на първото си заседание.