От края на миналата година "Софийска вода" започва пилотен проект, с чиято помощ потребителите ще могат да следят денонощно качеството на питейната вода директно от сайта на компанията www.sofiyskavoda.bg. Това съобщиха в Световния ден на околната среда - 5 юни, от ръководството на фирмата концесионер.
Системата се състои от 78 точки за мониторинг, които са разположени на различни места в София, предимно в обществени сгради. Всеки ден от тях се взимат проби, които се изследват от лабораторията по десетина различни показатели и получените резултати се публикуват веднага на интерактивна карта на сайта на компанията. Така човек веднага разбира каква е мътността на водата в неговия район, какво е съдържанието на хлор, желязо, манган и други метали, какво е съдържанието на микроорганизми и какви са допустимите стойности на всеки елемент. Правят се също месечни и годишни обобщения.
Освен тази система за мониторинг, от края на миналата година "Софийска вода" започна изграждането и на система за директно наблюдение в реално време на показателите на питейната вода. Засега тя се състои от 4 точки, като всяка година към тях ще бъдат добавяни по 5 нови точки за вземане на проби. Резултатите от тази нова система обаче няма да се публикуват на сайта, защото изследванията не са правени в сертифицирана лаборатория като на другата система. Данните й служат по-скоро на оператора за вземане на спешни решения, ако се появят неблагоприятни изменения в качеството на водата.
Лабораторията на "Софийска вода" в пречиствателна станция "Бистрица" участва редовно в международни състезания с над 100 подобни лаборатории по света и винаги досега е получавала отлични резултати. Целта при тези състезания е всички сертифицирани лаборатории да получат еднакви резултати от една и съща проба. Наскоро е имало състезание за това коя лаборатория ще открие неизвестен микроорганизъм и лабораторията на "Софийска вода" е била една от десетте в света, която е разкрила вида на щама.