БНБ е подготвила нов закон за платежните услуги, който ще защити по-добре тези, които ги ползват. Това съобщи подуправителят на БНБ Нина Стоянова при откриването на банков форум, организиран от Асоциация Банка на годината.
Така, централната ни банка ще отговори в аванс на разрастването на обема на електронната търговия, електронните плащания, обясни тя. Предвиждат се и промени по отношение на информационните изисквания и правата и задълженията на ползвателите и доставчиците на платежни услуги, каза Стоянова.
Платежните операции ще бъдат регулирани, независимо от мястото, на което е базиран доставчика, дори и той да е извън ЕС, и във всички видове валути, а не както досега за деноминираните в евро или във валутите на държави, членове на ЕС.
БНБ ще проверява идентичността на платеца от доставчика на платежни услуги чрез елементи, които само платецът знае, и чрез такива, които само доставчикът знае, за да няма фалшифициране. Процедурата е поверителна и гарантира защита на данните за установяване на идентичността. В практиката сега най-често се използва паролата, която само ползвателят знае, и еднократни кодове, генерирани от токен устройства или получени чрез съобщение през личния мобилен телефон или имейл- нещо, което само ползвателят притежава). За разпознаване на клиента може да се посочи идентификацията чрез биометрични данни, като например пръстовия отпечатък, разпознаване на ириса и други модерни способи. Доставчиците на платежни услуги пък ще трябва да докладват на надзорния си орган за всеки значим операционен или свързан със сигурността инцидент. Планира се законът да бъде внесен от финансовото министерство в парламента до средата на тази година, съобщи Стоянова.