Две денонощия. Точно толкова е нужно на екипа на “Дигитал нетлорк/Менталист”, за да създаде изцяло нова пъзел стая - от сценария до темата и загадките.
Фирмата се занимава с управление на популярните напоследък пъзел, или т.нар. ескейп стаи. Тяхната идея е да предизвикат отбор от няколко човека, които трябва да решат всички загадки, за да могат да се измъкнат от заключеното пространство.
Преди да стигне до “приятната” част, екипът прави задълбочено проучване и анализ на световния и българския пазар. Следва бизнес план и очертаване на етапите за развитие.
“След това създадохме единствения в света софтуер за управление на пъзел стаи, намаляващ разхода за персонал с над пет пъти, до 500%”, казват от фирмата.
Следва интегриране на софтуерната иновация в реалното управление на пъзел стаи от разстояние.
“Така стигнахме до уникалния бизнес модел - трансформираме най-ужасното място на вашия бизнес - склад, мазе, гараж в доходоносен актив” обясняват от екипа на “Дигитал Нетлорк”.
Стаите “Менталист” са няколко, имат различна тематика, намират се в София. Така се появява и първият “Ескейп руум мултиплекс”.
“Имаме затворническа стая в “катакомбите” (склад в подземията) на ЦУМ - най нетърговското място, но изключително популярно сред клиентите ни”, казват от фирмата.
Над 80% от клиентите на “Менталист” играят Escape room за първи път, 30 на сто са деца. “Те много се забавляват, докато мислят, потопени в историята на стаите. Това е уникално семейно забавление, далеч от компютри и телефони”, добавят от екипа.
Определят бизнес модела си като достъпен за предприемачи от цялата страна - с разумна инвестиция, възможна във всеки град, квартал или хотел: “Сигурни сме, че нашият модел може да позволи на много млади хора да започнат собствен успешен бизнес, подкрепен от нас.”
Моделът им е толкова успешен, че успяват да го продадат на световния оператор на паркове за забавления “Фънтопия”. Така и голямата компания вече има първата си пъзел стая, която от “Менталист” управляват дистанционно.
Имат и сериозна социална дейност - всеки месец има “Ден на...”, а парите даряват за каузи. В момента такива проекти се реализират със “Сдружение на олимпийските отбори по приложни науки” , “SOS Детски селища” и “Център за независим живот”.
От “Дигитал Нетлорк” повярвали в идеята си още повече, след като в началто на 2017 г. стана ясно, че HBO ще създаде първата си ескейп стая, година по-рано пък The Walt Disney Company влезе в бизнеса: “За нас от “Менталист” това са добри новини, доказателство, че има бъдеще и стимул да се състезаваме с най-големите”.
През следващите 5 години смятат да се възползват от плюсовете си на гъвкава и бърза компания. Виждат потенциал за навлизане в хотелския сегмент. Дори очакват ескейп стаите да станат традиционна част от местата за настаняване, като спа центровете например.
“Ще бъдем първият и най-голям оператор на пъзел стаи в круиз туризма - какво по-логично от това да се забавляваш в стая на загадките, пътувайки към следващото пристанище от екскурзията си”, обясняват амбициозната си идея създателите. Те обаче няма да се откажат от бизнеса си в България, ще се стремят да използват всяка възможност за подкрепа. Вярват, че ескейп стаите са подходящ начин за учене - надяват се, че някой ден и в училищата учениците ще усвояват нови знания с подобни методи.
“Все пак имаме и детайлен бизнес план за следващите 3 години със “скучни” цифри, описания на бизнес процеси и възможности пред нас”, казват от екипа.
Същият стои и зад първия “Ескейп руум мултиплекс”.