През 2014 година в Казанлък бе открит медицинският център “Чек Пойнт Кардио”. Той предлага пилотната за българското здравеопазване услуга “телемониторинг на пациенти онлайн”.

Квалифициран екип, оглавяван от известния казанлъшки специалист по кардиология д-р Бойчо Бойчев, осъществява 24-часово наблюдение на пациентите в реално време.

Системата се състои от малък мобилен онлайн холтер, който посредством GSM модул отчита кардиологичните показатели на пациента. Те се изпращат денонощно, на всеки 3 минути, до кардиологичния център “Чек Пойнт Кардио”, който осигурява обратна връзка с лекуващия лекар.

Телемониторингът може да се използва и в период на възстановяване след кардиологично лечение. Понастоящем системата обслужва пациенти освен от България и от Македония, Полша, Хърватия и др. Така на практика се осъществява активна реакция на лекаря спрямо състоянието на пациента независимо от разстоянието, на което той се намира. По този начин се снижава риска от пропуснати спешни ситуации и се спасяват човешки животи.

Зад иновативния медицински проект в Казанлък стои “Чек пойнт Кардио груп”. Формацията обединява три компании. Полската фирма “Про плюс” е създател на софтуера и произвежда холтерите, които се използват в системата за кардиологичен телемониторинг. Софийското дружество “Интер бизнес 91” ЕООД е официален представител на “Про плюс” за България. А казанлъшкият медицински център “Чек пойнт Кардио” ООД е усъвършенствал полския софтуер и предоставя услугата телемониторинг на пациенти не само в България, но и по целия свят.

Телемедицината е медицината на бъдещето. При все по-остаряващо население и все по-малък брой лекари на глава от населението се налага използване на методи за диагностициране и наблюдение в реално време, без да се налага пациентът да е в лекарския кабинет. Така медицината влиза във всекидневието на хората, без да нарушава ритъма им на живот.

През последните 5 г. фирмата създаде първата в света цялостна интерактивна система за теленаблюдение на най-важните жизнени показатели онлайн - ЕКГ, кръвно налягане, пулс, кислородна сатурация, дишане, активност на пациента, местоположение.

Компанията произвежда в България собствени устройства, има патентован софтуер за визуализация на медицински показатели и система от медицински центрове за наблюдение на пациенти.

Дава възможност пациентът да се обади от телемониторинговото устройство на кардиолога, който в момента го гледа онлайн. До момента са прегледани над 35 000 пациенти, като в 84% от случаите диагнозата е променена, а в 33% пациентите са хоспитализирани незабавно. И това вероятно е спасило от внезапна смърт десетки хора.

След 5 г. “Чек Пойнт” ще наложи стандартите в световната телемедицина, продавайки системата си през водещите телекоми, болнични вериги и аптечни вериги. България ще бъде водещ аутсорсинг център за наблюдение на пациенти от цял свят. Също така системата ще се интегрира в световните системи за умни къщи, умни коли, умни градове. “Чек Пойнт” ще реализира първия в света изкуствен интелект за анализ на медицински данни в реално време.