Фермерите оптимисти, производството ще расте още
Очаква се производството на свинско месо в кланиците да възлезе на 70-72 хил. тона, което е най-високото за последните 20 години. Това сочат предварителните оценки на Института за анализи в селското стопанство (САРА).
Те се базират на последните официални данни за развитието на животновъдството в България към ноември 2016 година, които сочат осезаем ръст в заплодените свине майки със 17% и на тези, заплождани за първи път, с 40 на сто.
Междувременно продължава задържането на цените на нива от около 3,50 – 3,60 лв./кг кланично тегло. Отново се наблюдава слаба възходяща тенденция.
Възможно било до края на лятото да има съвсем леко поскъпване и цените да стигнат 3,70 лв./кг - близки до тези от първите месеци на годината.
Почти три пъти не достига свинското месо, което се произвежда в България. При очакваното производство от 72 000 тона на преработвателната промишленост били необходими около 230 000 тона. Това заяви Атанас Урджанов, председател на Асоциацията на месопреработвателите в България. Според него 2/3 от свинското у нас са внос.
По данни на НСИ той идва основно от ЕС, а най-големите количества са от Испания, Франция, Германия, Холандия и Полша.
Все пак се наблюдава леко подобрение, тъй като животновъдите гледат все повече прасета, като бройката достига около 1 млн., смята Урджанов. Увеличението
се дължи на
подпомагането, което
фермерите получават
с европейски и
държавни средства
Урджанов отказа да коментира цени на месото, но все пак обясни, че може да има леко покачване заради поскъпването на комуналните услуги - ток, газ.
Като проблем на бизнеса от браншовата организация отчитат недостатъчната разпознаваемост на българските продукти по чуждите пазари. В момента се водят разговори с министерството на земеделието как да се подпомогнат българските преработватели, за да станат по-известни на външни пазари.
Потребителската култура на българина е добра, познава продуктите, знае какво да яде, информиран е, обяснява Урджанов. Той коментира и резултатите от проверките за двоен стандарт при храните
Разликата от 3% в колбасите, която бе установена, зависела и от свежестта на продукта. Тя можело да се дължи на това, че е престоял 2-3 дни. При нас всичко е изписано на етикета, спазваме всички изисквания, казва шефът на месопреработвателите.
Работим за
намаляването на
мазнините и солта,
тъй като сме водени от принципа, че храната трябва да е с качеството, търсено от потребителя, добавя Урджанов.
“Производството се влияе от световните тенденции, преди 20-30 години бяхме затворени, държавата можеше да регулира цените. Сега те се определят, както и производството, на пазарен принцип”, смята председателят на Асоциацията на свиневъдите Добрин Папазов,
Според него се наблюдава отваряне на китайския пазар през тази година, а в световен мащаб цените нарастват. Догодина може с квоти или други пазарни механизми пазарът в Китай да бъде затворен. Тогава и цената на свинското щяла да падне.
Така или иначе в България зърнопроизводството се развива, а като надграждане наблюдаваме все по-развито животновъдство и по-специално свиневъдство, допълва Папазов. Според него перспективи за развитие на свиневъдството има и доказателство за това е нарастването на производството през последните години.
През 2015 г. агростатистически данни сочат, че угоените свине са били около един милион у нас. През тази те са около 1,2 милиона, а експерти очакват броят им да се вдигне до 1,5 милиона до няколко години.
Българското свинско отива предимно за консумация под формата на свежа разфасовка и в този вид количествата били напълно достатъчни, твърди Папазов. Ако имало недостиг, то е на замразени меса или изрезки. Тези количества били предимно вносни.
“Българското свинско е много по-качествено. То
излиза в рамките на
3-4 дни по рафтовете
на магазините
за продаване. За вносното минава седмица, понякога и повече, преди да бъде пуснато за продажба. Това вече не е прясно месо. То е съхранявано в определени газови среди, с определени химикали. Представя се за прясно, но то не е прясно”, обяснява Папазов.
Цената варирала в сравнително тесни граници. Сега била нормална, давала възможности за възпроизводство и инвестиции в този бранш, казва Папазов.
Според данните на САРА през миналата година цената на свинското е била една от най-ниските у нас за последните 5-6 години. От началото на тази имало леко покачване. Предвижданията са, че през следващите 5 години средногодишните цени ще бъдат около 3,28 лв. за килограм.
Свинското месо продължава да държи първо място сред червените меса като консумация от хората в България, показват още данните на САРА. Основната причина била цената - почти два пъти по-ниска от тази телешкото.
Очакванията са, че през следващите 5 години тенденцията ще се запази и ще има увеличение на консумацията на свинско. В момента средната консумация в ЕС годишно на човек била 45 кг свинско месо, а у нас - около 27 кг. Нарастването на доходите щяло да доведе и до увеличение на покупките на месо, твърдят от института.
Цените в ЕС тръгват
надолу, спад има
и при търсенето
Спад в средномесечните цени на свинско месо в страните от Европейския съюз прогнозират от САРА, но уточняват, че все още са далеч от ниските нива от началото на годината или от 2016-а.
Според прогнозата на САРА цената ще е около 3600 лв./тон кланично тегло. ЕС продължава да е най-големият износител на свинско месо. Въпреки че износът за Китай в периода януари - април 2017 г. е с 16% по-малък в сравнение със същия период на 2016-а, се е увеличил износът за Япония (9,3%), Южна Корея (33,3%), САЩ (21,1%). Благодарение на това цената в ЕС не се притискала агресивно надолу и е по-висока от тази в Бразилия, САЩ и Канада.
Заради продължаващото ембарго за внос на основни селскостопански продукти в Русия се забелязвал завишен интерес на международни компании да инвестират в производство на месо в страната. Датски и германски компании обявили планове за изграждане на големи свинекомплекси.
Продължава и насочването на национални капитали не само в свиневъдството, но и в другите месодайни направления - говедовъдството например. Има осезаем подем в руското селско стопанство.
Потребителското търсене на свинско в ЕС продължавало спада си и през 2017 г.
Прясното свинско месо се намирало под най-сериозен натиск, тъй като обработените продукти по принцип се продават по-добре. Това, което се случва с вътрешното търсене на пазара в ЕС през следващите няколко месеци, можело да има решаващо значение.
В Германия данните за първите четири месеца на 2017 г. сочат, че купуването на прясно свинско месо от домашни ферми е намаляло със 7% в сравнение с година по-рано.
Във Франция и Италия търсенето на прясно свинско месо също продължава да намалява. Във Великобритания продажбите бележат спад. Към 23 април те са намалели само с 1%, но това било значително подобряване на ситуацията, сравнено с миналата година.
В Испания пък продажбите растат по-осезаемо спрямо други основни държави. За това основно спомагало възстановяването на икономиката на страната.
Последствията от скандала с един от най-големите производители на месо в света – Бразилия, продължават да се усещат. През настоящия месец САЩ наложиха забрана за внос на свежо говеждо от Бразилия.
Макар това да засяга едва 1% от бразилския износ, този факт може да има сериозни последствия за имиджа на страната и за търговските отношения с други страни вносители.