Правителството ще подпомогне Варна за разрешаване на инфраструктурни проблеми, които към момента не позволяват на града да се развива
Новият антикорупционен орган трябва да разгледа приватизационната сделка за девненския завод "Полимери", каза днес във Варна премиерът Бойко Борисов. Според него тя е много "приятна" и олицетворява как се е процедирало в държавата по това време. Би било интересно да се види и какви съдийски решения са вземани през годините, каза още премиерът. Той припомни, че по случая с "Полимери" от няколко години тече разследване, което за момента се води срещу неизвестен извършител, информира БТА.
В момента държавата дава 15 милиона лева за утилизацията на тоновете отровни вещества, които са оставени в предприятието, посочи Борисов. Той посочи, че бившият собственик на завода е разпродавал и е вземал парите, само че отровите са оставени и сега обезвреждането им е за сметка на данъкоплатците. Средствата обаче трябва да бъдат осигурени, за да не бъде отровен целият район, включително и Варна, обобщи премиерът.
Правителството ще подкрепи проекти на Община Варна за развитието на пътната инфраструктура в града с цел облекчаване на трафика. Това каза премиерът Бойко Борисов, след срещата му с кмета на Варна Иван Портних и представители на различните институции във връзка с развитието на града, предаде „Фокус“.
"Градът се развива, но в същото време се задъхва", заяви премиерът. Той отбеляза, че усилено се работи по лотовете на автомагистрала "Хемус", но тя влиза в самия град, а и сега трафикът в града е изключително интензивен. Разположението на летището също предполага увеличаване на трафика, тъй като автобусите с туристи минават през целия град. "Колкото повече градът расте и се развива, той спира да диша, защото транспортната инфраструктура блокира. Ние започнахме с инвестиции главно в булевардите, които бяха в отвратително състояние. Но без едно ново решение за града, транспортът ще колабира", каза Бойко Борисов.
Той подчерта, че Варна заслужава перспектива, тъй като в града се развиват и други дейности, освен туризма. Премиерът припомни думи на кмета, че от 30 години не е правено нищо, за да се облекчи трафикът във Варна, и съобщи, че Правителството предлага две мерки в това отношение – разширяване с две допълнителни ленти и с две локални платна на централния транзитен булевард, който свързва входа на града и аерогарата, както и нова пътна отсечка, която да облекчи движението от и към пристанището. Бойко Борисов посочи, че финансирането ще бъде от бюджета и от Европейската инвестиционна банка, а дали изпълнението ще се организира от Агенция "Пътна инфраструктура" или от Общината, зависи от Общинския съвет във Варна.
Той каза още, че приоритетни за Правителството са също ремонтът на Математическата гимназия и изграждането на трета пречиствателна станция за отпадъчни води за нуждите на града. Борисов подчерта, че съществуват още много проекти, които се нуждаят от финансиране, а в същото време се пилеят пари за ликвидиране на щети от недалновидни решения на предишни правителства. Той даде примери със зоните по „Натура 2000“, плащанията за АЕЦ „Белене“ и американските централи, както и приватизационната сделка за „Полимери“ – Девня, която определи като грабеж.