“Ситик Констракшън” прояви интерес към АЕЦ “Белене” и други големи проекти

Китайски компании проявяват интерес към строителството на магистрала “Черно море”. Това обяви премиерът Бойко Борисов след среща с тях в заседателната зала на община Бургас. Посещението на премиера в града бе изненадващо и не бе обявено предварително.

“Имаше доста китайски инвеститори, защото напредваме по магистрала “Черно море”. Идеята е евентуално да се концесионира. Говорим и за директни полети до Бургас, не само за туристическия сезон, но и извън него, с което ще се превърне в регионален хъб за китайски стоки към Централна и Източна Европа.

Те имали интерес и към пристанищните зони в града. Също така има голям интерес след много преговори и за АЕЦ “Белене”, каза още Борисов. Той съобщи, че китайските инвеститори пожелали да видят трасето на бъдещата магистрала “Черно море”.

“Доста работа вече се свърши и уверено мога да кажа, че този месец ще почнем обхода

на Ахелой и догодина до юли двата обхода с Поморие и най-важните отсечки ще са готови и ще работим по четирилентовия път. В тази посока сме много напред. Нека да станат - имаме ли магистрала Варна - Бургас и да я вържем за “Хемус” и “Тракия”, както и пристанището и директните самолетни полети, всичко това ще е много добре за района”, заяви премиерът.

Според кмета на Бургас Димитър Николов първо ще се почне обходът Поморие - Ахелой и на самия Ахелой, които са най-сериозните отсечки, с регистрирани най-много смъртни случаи при катастрофи.

Последната фаза на АМ “Черно море” бил обходът на Бургас, който да изведе трафика от магистрала “Тракия” към курортите на север.

Пред китайската делегация Николов представил и други местни проекти, за които се търсят инвеститори. Единият от тях е бившето военно летище Равнец, което държавата прехвърли на общината.

Китайска компания заяви интерес за строителство на големи пътни инфраструктурни проекти в България. Сред тях са изграждане на автомагистралите Калотина – София, Русе – Велико Търново и тунела под Шипка. Това стана ясно след срещата на регионалния министър Николай Нанков с Ян Дзиендян и У Шивън, които са представители на компанията “Ситик Констракшън”, част от голям държавен китайки конгломерат.

Нанков подчерта, че между България и Китай са изградени добри двустранни отношения на база реализирани проекти. Той изтъкна, че тези пътни отсечки са част от

важни транспортни коридори, свързващи Западна Европа с Азия, и имат голям икономически потенциал.

Представителите на “Ситик Констракшън” отбелязаха, че са запознати с географското положение на България, което много добре се вписва в политиката на Китай за изграждане на новия Път на коприната.

“България би била първата държава - членка на Европейския съюз, в която можем да стартираме реализацията на проекти, съобразявайки се изцяло с европейските изисквания за публично-частно партньорство”, отбелязаха китайците.

Компанията има зад себе си голям обем реализирани проекти в чужбина, включително автомагистрали с голяма дължина. Сред тях са магистрала в Алжир с дължина 498 км. на стойност 7,8 млрд. долара. В момента компанията строи две автомагистрали в Казахстан. Едната е с дължина 780 км, а другата е над 900 км.

Предстоят допълнителни срещи, на които китайските инвеститори ще бъдат запознати детайлно с техническите параметри и прогнозите за трафика на трите пътни проекта. След това ще се търсят възможности за създаване на смесено дружество между държавата и компанията.

Другата възможност е реализация на обектите на концесия чрез намирането на конкретен бизнес модел, който да сведе до минимум рисковете за инвеститора и държавата.