Прокуратурата проверява как са се заразили яйцата от три български ферми

Влагането на фипронил в препаратите за дезинфекция не е забранено, но е задължително да е посочено на етикета им. В последните случаи инсектицидът, който е попаднал в почистващия препарат Dega 16, е използван от много ферми в Европа. Известните на властите фирми са с блокирано производство и се проверяват от санитарни екипи.
Френската фирма производител е пропуснала да напише, че в продукта за обезпаразитяване има фипронил.
Това според експерти е криминално деяние и трябва да се третира като престъпление. Предстои обаче въпросът да се реши на европейско ниво.
Не е изяснено още дали трите български ферми, чиито яйца се оказаха заразени с фипронил, са използвали Dega 16, заявиха от агенцията по храните. Тепърва ще се правят изследвания.
Фипронилът е силно токсичен и се използва за защита на реколта и във ветеринарната медицина за борба с бълхи, кърлежи и хлебарки.
Той е опасен за пчелите, а заради защитата на застрашени насекоми е забранена употребата му за обработка на царевица за посев. Не е разрешено и да се използва в близост до каквито и да било продуктивни животни, каквито са кокошките.
По данни на Световната здравна организация веществото може да увреди черния дроб, бъбреците и щитовидната жлеза. Това обаче може да стане само при високи концентрации.
При бройлери и носачки попадането в организма им става през перата и кожата. Експертите обаче рядко могат да установят това. Обикновено проверките в птицефермите се правят заради съмнения за зараза със салмонела. При кокошките заразяването с фипронил става чрез перата и кожата.

При кокошките заразяването с фипронил става чрез перата и кожата.

Съдържанието на фипронил не се проверявало от контролните органи, но експерти твърдят, че трябва изрично това изискване да стане задължително.
От районната прокуратура в Горна Оряховица пък съобщиха, че започват спешна проверка по случая с яйцата с фипронил от три ферми в района, съобщи ръководителят Даниела Харитонова. Държавното обвинение се е самосезирало от публикациите, че във ферми на консорциум “Агробизнес” и “Агроинвест продукт” са открити яйца със забранения за употреба инсектицид.
“Възлагаме проверка за престъпление от общ характер срещу виновно лице, което е изготвило храни, предназначени за общо ползване, по такъв начин, че в тях са попаднали опасни за здравето вещества. Ще изискаме съответните документи от БАБХ и ще преценим дали да бъде образувано досъдебно производство”, поясни Харитонова.
Прокуратурата ще проверява и дали са нарушени правилата при производството и търговията на суровини и храни и в резултат на това изложено ли е на опасност здравето на потребителите.
Птицефермите, в чиито яйца беше открит фипронил, са категорични, че не са използвали забранени препарати за дезинфекция на сградите, производствените площи и кокошките.
Кокошките, чийто яйца са замърсени с фипронил, се отглеждат в бившия птицекомбинат в горнооряховското село Поликраище. Двете дружества ползват ферми на едно и също място. Ръководителят на производството и ветеринарен лекар на птицефермите Ивайло Къдрев обясни, че лично организира дезинфекцията и че никога не са използвали препарати, които са извън указанията на производителите.
“Стопирали сме продажбите, работим съвместно с държавната институция, правят се анализи и търсим първоизточника. Подготвя се и официално изявление от Асоциацията на птицевъдите за проблемите в бранша”, допълни той.
Засеченото количество на веществото е под опасните норми, но над допустимото. Яйцата са продавани най-вече в две големи вериги в София и околностите. От “Лидл България” вече обявиха, че незабавно са спрени от продажба и изтеглени от магазините всички количества от консорциум “Агробизнес”, а не само партидните номера на продуктите, посочени от БАБХ.

При отравяне с големи дози може да се появят гърчове, тремор, загуба на равновесие Допустимите нива на експозиция са определени при оценка на фипронила на европейско ниво.

Допустимите нива на експозиция са определени при оценка на фипронила на европейско ниво.

Любомира Николаева

“Фипронилът е инсектицид, който се класифицира с висока токсичност по всички пътища на проникване - през устата, през кожата и по дихателен път - обясни ас. д-р Светлана Цолова, токсиколог в Националния център по обществено здраве и анализи. - По класификацията на ЕС по остра токсичност се отнася към 3-а категория (от общо 4). Това отговаря на средна смъртна доза 92 мг на килограм телесна маса за плъхове, на средна смъртна доза през кожата 354 мг за зайци и средна смъртна концентрация за плъхове 0,37 мг на литър въздух. Фипронилът не проявява дразнещо действие върху кожата или очите, няма данни за дразнещо дейсдтвие върху дихателната система, не е сенсибилизиращ - не е аларген.”
Критичният токсичен ефект, който се наблюдава при експозиция на фипронил при всички животински видове, върху които са правени изпитания, е невротоксичността - и при крткотрайна, и при продължителна експозиция. Тя се свързва с нарушаване на функцията на един невромедиатор - гама-аминомаслена киселина, в резултат на което при вече проявени отравяния с високи дози фипронил клинично може да се наблюдават гърчове, тремор, нарушения в равновесието и други невротоксични прояви, които не са свързани с органични нарушения - тъканни промени в мозъка, а са свързани с функционални нарушения от блокирането на невромедиатора, обясни д-р Цолова. Тя уточни, че няма данни за сериозни ефекти върху репродуктивната функция на човека и развитието на плода, няма данни и за мутагенно действие, не се очаква да се прояват канцерогенни ефекти.
“Допустимото ниво на експозиция - излагане на въздействие, при еднократно постъпване на фипронил за човека е 0,0025 мг на кг телесна маса, за средносрочна експозиция - до няколко месеца, е 0,0035 мг на килограм, а за продължителна експозиция допустимото ниво е 0,0002 мг на килограм на ден”, цитира д-р Цолова. Допустимите стойностите са определени при оценката на фипронила на европейско ниво във връзка с употребата му като биоцид. С нива се сравнява реалната експозия, обясни токсикологът.

Лятото - без масови натравяния

Без нито едно регистрирано масово хранително отравяне приключва летният сезон, въпреки сериозно увеличения брой туристи и високите температури. Това отчита Българската агенция по безопасност на храните.
Между 2 юни и 10 септември агенцията е извършила общо на 4195 извънредни проверки в градовете Варна, Бургас и Добрич. Съставени са 160 акта за административни нарушения и 369 предписания.
Общо 1 тон хранителни продукти - месо, млечни продукти, живи миди, яйца, сладолед, рибни продукти, орехи, са бракувани.
22 обекта са затворени от агенцията. Основните причина са несъответствия в материално-техническата база, неправилно съхранение на храни, лоша хигиена или липса на удостоверения за регистрация. Един обект на територията на Бургас е заличен.