Ново проучване на Европейската комисия показва, че през 2015 г. държавите от ЕС са изгубили общо 152 милиарда евро приходи от данъка върху добавената стойност (ДДС), съобщи пресслужбата на ЕК.
Несъбраните приходи от ДДС, които представляват разликата между потенциалните и действително събраните приходи от ДДС, отново очертават необходимостта от задълбочена реформа, за да могат държавите от ЕС да се възползват в пълна степен от приходите от данъка в своите бюджети. Макар да има известни признаци на подобрение при събирането на приходите от ДДС, липсващите суми остават неприемливо големи.
Макар средните за ЕС суми от събирането на ДДС да се подобряват, резултатите са различни в отделните държави. Най-голямо неизпълнение е отчетено в Румъния (37,2 на сто), Словакия (29,4 на сто) и Гърция (28,3 на сто). Най-малката разлика между потенциалните и действително събраните приходи от ДДС е отчетена в Испания (3,5 на сто) и в Хърватия (3,9 на сто). В абсолютно изражение най-голямата разлика между потенциалните и действително събраните приходи от ДДС, възлизаща на 35 милиарда евро, е отбелязана в Италия. Несъбраните приходи от ДДС намаляха в повечето държави от ЕС, като най-големи подобрения има в Малта, Румъния и Испания. В седем държави несъбраните приходи от ДДС леко се увеличиха (Белгия, Дания, Ирландия, Гърция, Люксембург, Финландия и Великобритания).
През октомври Европейската комисия ще представи предложения за промяна на правилата за ДДС на ЕС. Целта е борбата с измамите с ДДС да стане по-лесна.
Макар държавите от ЕС вече да са положили усилия за намаляване на несъбраните приходи от ДДС, осъвременяването на системата на данъка и пригодяването й към предизвикателствата, поставени от мащабните измами, е най-добрият начин за подсигуряване на бъдещето на единния пазар. Би трябвало реформата на настоящата система на ДДС да подпомогне и развитието на цифровия единен пазар и да допълни програмата на ЕК за постигане на една по-справедлива и по-ефикасна данъчна система в ЕС.