Вярвам, че България може да бъде държавата, която да помогне за това единният цифров пазар да заработи още по-активно и успешно, особено през 2018 г., по време на българското председателство на ЕС. Това каза министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 Лиляна Павлова по време на откриването на The Digital UnConference Sofia 1.0 в София Тех Парк, съобщи БТА.
Въпреки че основният език в дигиталния свят е английски, Лиляна Павлова бе категорична, че българското председателство ще се води на български език, защото това е един от официалните езици на ЕС. Тя допълни, че благодарение на това ще бъде направен официален превод на български език на всички европейски регламенти и цялото европейско законодателство, включително и тези, отнасящи се за дигиталната трансформация и дигитален дневен ред. По думите й това ще даде възможност да се обогати българският език, създавайки официален правилен превод на терминологията.
Лиляна Павлова подчерта, че основното послание на българското председателство ще бъде "Съединението прави силата". Поради тази причина, по време на българското председателството на Съвета на ЕС, страната ни ще работи за сближаване и изравняване на различията в регионите, повече конкурентоспособност, която може да се случи благодарение и на дигиталната трансформация, както и за по-сигурна и стабилна Европа.
"Надявам се, в резултат на българското председателство на тези шест месеца, да имаме обединена, сигурна и дигитална Европа", заяви министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.
Тя добави, че по време на българското председателство страната ще се стреми да бъде балансьор и ще търси консенсусната позиция, подчертавайки, че стратегията за киберсигурността е много важна инициатива за страната ни. Другите основни приоритети, по думите на Павлова, са приемането на Кодекса за сферата за електронните комуникации и свободния поток на данни.
Министър Павлова подчерта, че най-важният приоритет на правителството за целия четиригодишен мандат е инвестицията в младите хора и образованието. Тя обърна внимание на това, че благодарение на ИТ сектора и компаниите, работещи в тази сфера, се забелязва добра тенденция млади българи, които живеят в чужбина, да имат желание да се върнат и да работят в България.
Председателят на Държавна агенция "Електронно управление" /ДАЕУ/ Росен Желязков подчерта, че всяка година се увеличава капацитетът на способността да се съхраняват данни. Желязков наблегна на това, че тези процеси трябва да се управляват по отговорен начин.
Председателят на ДАЕУ е обнадежден, че благодарение на дигиталните технологии се заличат границите между държавите, но се надява, че страните в Европа няма да се разделят чрез т. нар. "дигитален Шенген". Желязков предупреди, че не трябва да се допуска да се забрави основното, което води развитието на тези технологии - а това е фокусът върху потребителя.