10 хиляди българи дойдоха на тридневния фест в балканското градче, 30 отбора се впуснаха в истински “сървайвър” под дъжда

Над 10 000 ценители на добрия вкус от цяла България се събраха в Елена, за да опитат прочутия еленски бут.

Балканджии са му посветили тридневен празник, а лошото време и дъждът не навредиха на веселието и вкусното похапване.

“На Димитровден са се завръщали гурбетчиите и е ставал сборът в Елена. Преди 6 години традицията е възстановена, като е обогатена с популяризиране на местните специфични кулинарни деликатеси”, обясни кметът инж. Дилян Млъзев.

Над 1000 сушени по уникалната технология свински бута окачиха за феста в центъра на Елена местните производители. Над 200 изложители предлагаха също еленски млечни продукти, балкански мед, вино, сокове, естествени продукти, билки, сушени плодове, занаятчийски стоки.

“Работим усилено, за да създадем защитено географско указание в Европа не само за еленския бут, но и за останалите традиционни продукти от нашия край”, каза кметът.

При проучването са открити архивни източници, че още в началото на миналия век еленският бут е бил доста популярна специфична стока и е участвал на търговско изложение в Горна Оряховица.

По традиция най-атрактивно за посетителите на феста бе пресъздаването на автентичната технология за пърлене на прасе над трап. Организаторите от общината и местният съвет по туризъм бяха осигурили 160-килограмов шопар, който четирима касапи обръщаха над огъня в трапа, за да се изпече и изстърже кожицата му до бяло.

“Така е било, когато не е имало нито бензинови лампи, нито газови горелки.Тежко е, защото трябва 200-300 пъти да се дърпа и да се обръща, докато стане. Но месото е по-крехко и по-хубаво, когато се прави на огън”, обясни главният касапин Румен Георгиев.

65-годишният мъж от осмокласник е посветен в тайните на касаплъка и ваденето на крехки мръвки. Всяка година си прави и бутове по еленски.

“Те стоят около 90 дни в постава, където се слагат след обрязване и осоляване. После се качват на проветриво място, за да може благодатният еленски климат да свърши своята работа. Бутът чудесно върви с еленска сливова ракия”, съветва Румен.

Еленските стопанки почерпиха гостите, събрани край касапския кът, с цвъртящи на скарата пържоли и дроб.

“Първи касапите опитват от месото, но после всички от домакинството хапнат прясно с кана червено вино”, разказа майсторката на мезетата Катя Цветкова.

Фурор в тазгодишното издание на празника предизвика приключенската игра “По следите на изчезналия бут”.

30 отбора с над 150 играчи, та дори и 8-месечно бебе с родителите си се впуснаха в истински “сървайвър” в дъжда. Екипите трябваше да открият заровения трофей, като преминат успешно 6 локации и решат загадките, свързани с възрожденска Елена.

Голямата награда - цял еленски бут, връчи шеф готвач Андре Токев. Той бе арбитър и в надпреварата за най-тънко нарязан и най-красиво аранжиран еленски бут между гостите на еленчани от държавната и местната власт.

Първо място в състезанието взе областният управител на Търговище Митко Стайков.

Музика и танци на две сцени вдигаха градуса на настроението. В Елена гостува известният хърватски фолклорен ансамбъл “Линджо” от Дубровник, признат за посланик на мира чрез туризъм към Международния институт за мир.

Рецепти за смях на малки и големи порции представиха екипът на тв предаването “Аламинут” и актьорът Робин Кафалиев. Музикалната програма в съботния ден бе подсилена с участието на Йордан Марков и духов оркестър “Виво Монтана”.

Вечерта бе доминирана от народната певица Росица Пейчева с танцова формация “Етно ритъм”. Шестият празник на еленския бут бе озарен от пищни илюминации.

Тайната на еленския бут е в благодатния местен въздух.