Общо 76,7 млн. лв. са предвидени за 2017 г. за подпомагане на животновъдите, съобщиха от министерството на земеделието. Част от средствата предстои да бъдат изплатени. За хуманно отношение средствата са разпредели по следния начин: към птиците - 33,5 млн. лв., към свинете - 18,3 млн. лв.
Подкрепата за водене на родословна книга и определяне на продуктивните качества на животните възлиза на почти 5,5 млн. лв.
Ще бъдат подпомогнати и в изграждане на търговски помещения и купуване на оборудване на земеделски стопани, осъществяващи директни доставки на суровини и храни. За тях предстои плащане до края на годината.
По държавнвата профилактична програма и за надзор и ликвидиране на болести по животните има 18,8 млн. лв. Компенсациите за щети за загинали животни и унищожени кошери са за 12,550 млн. лв. За участие в изложения - 640 хил. лв.
Отстъпката от акциза върху газьол за фермери е 84 млн. лв., които също ще бъдат изплатени до края на годината.
До 17 ноември
дават 7,5 млн.
лв. по схемата
“де минимис”
По 7 лв. е помощта за крава или биволица. За кози и овце майки - по 3,73 лв. Помощ получават стопани, заявили подпомагане в кампаниятя за директни плащания за настоящата година.
На заседание на фонд “Земеделие” предстои да бъде взето решение за подпомагане на пчелари с 2,4 млн. лв., допълниха от ведомството на министър Румен Порожанов.
Сроковете за кандидатстване и изплащане на помощта ще бъдат определени с указания, които ще бъдат публикувани на сайта на разплащателната агенция.
През октомври 2017 г. бяха изплатени над 21 милиона лева по първия транш на Схемата за преходна национална помощ за говеда и биволи. За говедо се дават 183 лева и 320 лева за бивол. По схемата предстои изплащането на над 20 млн. лева по втори транш през януари 2018 г.
В началото на ноември 2017 г. бяха дадени 24 милиона лева за овце и кози. За животно помощта е 40,30 лева. Второто плащане на 10 млн. по схемата ще е през януари 2018 г.
По схемите за обвързана подкрепа, насочени към млечно и месодайно говедовъдство, овцевъдство, козевъдство и биволовъдство,
се предвиждат
121,8 млн. лв.
Съгласно изискванията на европейското законодателство подпомагането по схемите за директни плащания може да бъде предоставено в периода от 1 декември на годината на подаване на заявленията за подпомагане до 30 юни на следващата година. В България се предприемат всички необходими действия подпомагането да бъде изплатено на животновъдите във възможно най-ранни срокове.
Промените в принципите и изискванията по схемите за обвързана с производството подкрепа влязоха в сила от 2017 г. Предстои анализирането на резултатите от тях, тъй като провежданата политика се отразява върху развитието на сектора и инвестиционната активност на стопанствата няколко години след тяхното прилагане.
Ефектът щял да бъде отчетен в пълна степен през следващата година. Тогава ще могат да бъдат направени анализи и изводи относно необходимостта от потенциални промени или продължаване на насоката на политиката.
Към момента министерството на земеделието
подпомага
животновъдството
по всички
възможни
схеми и мерки
съгласно европейското и националното законодателство.
От 2014 година се разработи и прилага нова схема за подпомагане на фермерите с цел компенсиране на материални щети по загинали селскостопански животни и унищожени пчелни кошери в резултат на природни бедствия.
Първите плащания по схемата стартираха през 2015 година, като за сектор “Пчеларство” се компенсират както унищожените пчелни семейства, така и унищожените кошери (за другите видове селскостопански животни се компенсират само животните).
От министерството уточняват, че през 2018 г. се предвижда да продължат да се прилагат сега действащите схеми на държавни помощи. Те ще са насочени към повишаване на качеството на храните и суровините, към хуманното отношение, ще има компенсаторни помощи при щети или природни бедствия и др.