Руската федерация също е за това “Гугъл” и “Амазон” да плащат данъци не само там, където са регистрирани
Русия предлага на всички държави общи действия срещу киберикономиката, която постепенно измества традиционната.
Руската федерация също е “за” това интернет гиганти като “Гугъл” и “Амазон” да плащат данъци не само там, където е седалището им, а и в държавите, в които те реално работят.
Това заяви Сергей Жигарев, председател на Комитета на Държавната дума на Русия по икономическа политика, промишленост, иновационно развитие и предприемачество.
След 5 години прекъсване в парламентарните отношения между България и Руската федерация Жигарев дойде на работно посещение в българския парламент след лична покана от председателя на икономическата комисия Петър Кънев.
Жигарев сподели, че и Русия има демографски проблеми и недостиг на квалифицирани кадри особено за някои сектори.
Той сподели руския законодателен опит с подпомагането на малките и средните предприятия.
За тях има запазена “квота” от 25% от държавните поръчки, каза той.
След срещата двамата съпредседатели на комисията Красимир Велчев и Антон Кутев дадоха работен обяд за гостите, на който бе и руският посланик у нас Анатолий Макаров.
Програмата на гостите продължи с едночасова среща с икономическия министър Емил Караниколов.
Жигарев е запознал Караниколов със законовите гаранции за подкрепа на малките и средните предприятия в Руската федерация.
На свой ред Петър Кънев информира Жигарев за ръста на българската икономика, който доближава 4%, както и с това, че тази година брутният ни вътрешен продукт ще достигне до 100 млрд. лв., а догодина новият ни бюджет залага той да достигне до 105,6 млрд. лв.
Данните на централната банка показват, че Русия е шести по-големина инвеститор у нас. Наскоро данните на НСИ показаха, че Русия е четвъртата по важност страна за българския износ.