Пълна забрана на приватизацията ще предложи правителството между първо и второ четене за промените в Закона за приватизация. Това съобщи министърът на икономиката Емил Караниколов.

Така всички предприятия с мажоритарна държавна собственост автоматично влизат в т.нар. забранителен списък. “Ако някой реши, че някое дружество все пак трябва да бъде приватизирано, Народното събрание ще гласува за изваждането му”, обясни Караниколов пред Дарик.

За имотите ще се прави финансов анализ и след обществено обсъждане те ще се продават с решение на Министерския съвет. “Има дружества, на които тези имоти не им трябват, генерират загуби или пък с продажбата искат ще покрият задължения”, обясни Караниколов.

Той подкрепя идеята да се проверят всички приватизационни сделки, които са около 7000, и да се удължи давностният период на престъпленията, свързани с тях.

Относно твърдението на вицепремиера Валери Симеонов, че държавата ще развали приватизационната сделка с Параходство Български морски флот”, Караниколов обясни, че това трудно би станало. Причината е, че подобна мярка се предвижда единствено ако купувачът изцяло не изпълнява поетите ангажименти по договор.

“Към момента не мисля, че може да се говори за подобно нещо. Десетгодишният период, в който трябва да се отчетат, ще изтече през 2018 г., а изпълнението на ангажиментите ще бъде проверено през 2019 г.”, поясни министърът. Според него търговският арбитраж не е трябвало да се произнася по случая, защото не е в правомощията му да разглежда стопанска непоносимост. А и приватизационните договори не могат да се изменят.

Той съобщи, че “Авионамс” ще произвежда дронове и безпилотни самолети. В края на годината се очаква представители на американската компания да дойдат в България за разговори.