Депутатите приеха бюджета, оставиха субсидиите за партиите без промяна

Повече пари за образование, здравеопазване и сигурност гласуваха депутатите в четвъртък, като приеха окончателно текстове от Закона за бюджета за следващата година.

След като в сряда те заседаваха до 3 часа след полунащ (виж на 3-а стр.), в четвъртък успяха да приемат бюджетите на отделните министерства.

Образованието ще получи допълнително 490 млн. лв. Средствата са за увеличението на учителските заплати и диференцираното заплащане в отделни училища. 500 млн. лв. повече има за здравеопазването, като общата сума е над 3,8 млрд. лв. и запазва дела си от 3,6% от БВП. Парите на здравната каса ще се увеличат с 400 млн. лв. Извън тях е посочено, че 19,7 млн. лв. са за увеличение на заплати в спешната помощ.

Сектор “Отбрана и сигурност” получава увеличение с 280 млн. лв. Общо системата ще разполага догодина с 1,3 млрд. лв. Планирано е увеличение средно с 10% на заплатите в бюджетната сфера. Учителските ще се вдигнат с 15%, а в сектор “Сигурност” - с 6. Минималната става 510 лв. Заради ръста на заплатите Министерството на отбраната ще получи със 100 млн. лв. повече, МВР - 55 млн., затворите - 5 млн. лв. 9,4 млн. лв. ще отидат за повишение на възнагражденията в Агенцията за социално подпомагане, Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда, Агенцията за хората с увреждания.

23 млн. лв. са предназначени за по-високи заплати в общинските администрации. Общо издръжката на чиновниците ще струва 550 млн. лв. допълнително.

След като минималната пенсия достигна 200 лв. от 1 октомври, в бюджета за догодина е заложен среден ръст на всички пенсии с 3,8% от 1 юли. Максималната пенсия остава 910 лв., а максималният осигурителен доход - 2600 лв.

Пенсионната вноска се вдига с 1% , а съотношението между плащанията от работника и от работодателя се запазва.

Минималният осигурителен доход се увеличава на 510 лв., а планът е от 2019 г. да отпадне скалата за диференцирането му според дохода. Осигурителният доход за земеделските стопани и тютюнопроизводителите се вдига на 350 лв.

Повече са парите и за социалната сфера. Разходите за пенсии догодина ще достигнат близо 9,5 млрд. - с над 500 млн. лв. повече спрямо 2017 г. За пръв път от 2008 г. насам се вдига гарантираният минимален доход от 65 на 75 лв.

383 млн. лв. повече ще получи местната власт, субсидията за общините е общо 3,3 млрд. лв.

Разходите на държавата ще се увеличат с 4,4 млрд. до 39,3 млрд. лв. Приходите ще се вдигнат с 3,3 млрд. лева. Държавният дълг ще се свие до 23,5 млрд. лв., като планът е да се тегли нов в ДЦК до 1 млрд. лв.

Основните европроекти, които ще се съфинансират, са магистрала “Струма”, ремонтът на жп линията Пловдив-Бургас, разширение на столичното метро. Съфинансиране е предвидено за градския транспорт в столицата, за спешната помощ, водните цикли на Плевен, Добрич и Асеновград. Пари за саниране не са предвидени.

През 2018 г. БВП ще достигне рекордните 105,609 млрд. лв. През 2019 г. се очакват 112,134 млрд., а през 2020 г. да се доближи до 120 млрд. Ръстът на икономиката догодина се планира да е 3,9%.

Прогнозата е средногодишната инфлация да е 1,4%, като се очаква през 2019 г. да се вдигне с още 0,03 на сто. Бюджетният дефицит ще е 1% догодина, а през 2020 г. - нула. Няма промени в ставките за преките данъци - те остават 10% за граждани и фирми, 5% за дивиденти, ДДС е 20%. Единствената промяна е в акциза за цигарите - до 177 лв. на 1000 къса.

Дебатите по бюджета бяха съпроводени с лидерски спорове, взаимни обвинения колко заседания се провеждат. Депутати “дефилираха” с маски, за да не се заразят с умопомрачение.

Единствените промени, настъпили във внесените текстове, са три - увеличаването на детските надбавки от 37 на 40 лева, за две деца от 86 на 90 лв., за три от 130 на135 лв. и за четири деца - от 140 на 145 лв. Без промяна остава помощта за близнаци.

Размерът на партийните субсидии също остана без промяна - 11 лв. за всеки глас. Предложението на “Воля” за партиите извън парламента да бъде 1 лв. бе оттеглено.

При дебатите Жельо Бойчев от БСП обяви, че бюджетът ще продължи да прави богатите по-богати, а бедните все по-бедни и анонсира предложението на БСП за въвеждане на прогресивно данъчно облагане. Бойчев бе категоричен, че бюджетът обслужва корпоративни интереси.

Йордан Цонев от ДПС пък критикува икономическия екип на премиера, който показал пълна липса на чуваемост за предложения, пълен отказ от реформи. Това щяло да доведе отново до наливането на пари в нереформирани сектори.

Най-тежки думи към управляващите изрече лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя бе категорична, че ГЕРБ прави бюджет не за българите, а за задкулисни договорки, купуване на влияние и печелене на избори. Тя критикува преразпределянето на бюджетни пари с постановления на МС и се обърна към вицепремиера Валери Симеонов с думите : “Докато вие откривате тоалетни по ГКПП-тата, ДПС получи 22 млн. лв. извън бюджета. Кой управлява държавата?”.

Депутатът от БСП Весела Лечева пък поиска от депутатите да подкрепят увеличаването със 100% на парите за детски спорт, като уточни, че в момента се отпуска по 1 лев годишно за дете.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че ако “бяхме управлявали 10 г. без прекъсване, г-жо Нинова, сега щяхме да бъдем много по-добре. Много добре знаете, че оставихте през 2014 г. държавата с над 5,5% дефицит”. И добави: Ако вие имате формула да делите общините на наши и ваши, ние нямаме такава. Веднага след него шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова заяви: “Ако БСП управляваше и реализираше алтернативния си бюджет, 2014 г. щеше да ни се види слънце”, визирайки управлението при Орешарски.

В четвъртък депутатите от “Воля” влязоха в пленарна зала с медицински маски. Поводът – думите на червения Иво Христов, че 80% от българите са дебили, както и тези на Вежди Рашидов, според които останалите в България “не стават и за чеп за зеле”. Лидерът Марешки заяви, че са с маски, за да не се заразят от умопомрачителност.

Емил Димитров- Ревизоро веднага реагира, че това е продуктово позициониране и бизнесменът депутат рекламира единия си бизнес, което му било вече практика.

При гласувнията нито едно от исканията на опозицията не беше подкрепено. Единственото изключение се оказаха гласуваните по погрешка, но коригирани до 1,1 млн. лв. в бюджета на Министерския съвет за ремонта на църкви.

Протестиращите заради малка субсидия и мизерни заплати учени получиха 83 млн. лв., което е с 5 млн. повече от тазгодишните им пари.

Без дебати беше увеличен бюджетът на Министерството на председателството на Съвета на ЕС през 2018 г. с близо 3,3 млн. лв. Общинската субсидия бе фиксирана на 2,71 млрд. лева.