Брутният вътрешен продукт на България се повиши през третото тримесечие на 2017 година с 0,9% спрямо предходните три месеца и нарасна с 3,9% в сравнение със същия период на предходната година, показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ), съвпадащи с експресната оценка, направени преди около месец.
Икономическата експанзия се забави слабо до 0,9% на тримесечна база, след като през второто тримесечие БВП нарасна с 1,0%, отбелязвайки най-добрия икономически подем от началото на 2015-а година, когато БВП нарасна с 1,1 на сто, предаде БНР.
Данните на НСИ на годишна база също останаха неревизирани, отбелязвайки икономически растеж от 3,9% след нарастване с 3,7% през периода април - юни. Това е най-доброто темпо на икономическа растеж от края на 2016-а година, когато БВП нарасна на годишна база с 4,0 на сто.
Според предварителните данни на НСИ за третото тримесечие на 2017 година брутният вътрешен продукт на нашата страна възлиза на 26,990 млрд. лева по текущи цени, като, преизчислен в евро, БВП е съответно в размер от 13,800 млрд. евро и на човек от населението се падат 1948 евро (или 3810 лева).
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през третото тримесечие на настоящата година възлиза на 23,288 млрд. лева по текущи цени.
През периода юли - септември 2017-а относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката намалява равнището с 0,6% спрямо същото тримесечие на предходната година до 7,3 на сто. В същото време индустриалният сектор намалява относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 0,4% до 28,5 на сто, докато реализирана добавена стойност от дейностите в сферата на услугите, нараства до 64,2% от 63,2% през същото тримесечие на предходната година.
Крайното потребление през третото тримесечие се увеличава с 0,9% на тримесечна база (след повишение с 0,5% през второто тримесечие) и нараства на годишна база с 4,3% (след повишение с 3,8% през трите месеца до края на юни). Брутната добавена стойност пък нараства с 0,7% на тримесечна база и с 4,0% спрямо година по-рано (след повишение с 4,2% през второто тримесечие).
Външнотърговското салдо е положително, като през трите месеца до края на септември износът на стоки и услуги се увеличава на тримесечна база с цели 3,0% (след слабо повишение с 1,3% през второто тримесечие) и бележи ръст на годишна база от 4,1% (след повишение с 3,7% през предходното тримесечие) до 19,129 млрд. лева (относителен дял в размер на 70,9% от БВП). В същото време вносът се повишава с 1,3% на тримесечна база (след повишение с 1,1% през предишното тримесечие) и нараства с 5,1% на годишна база (след повишение с 6,5% точно година по-рано) до 15,771 млрд. лева (58,5% от БВП). По-солидният растеж на износа от този на вноса води до положително външнотърговското салдо през второто тримесечие в размер на цели 3,358 млрд. лева, представлявайки 12,4 процентни пункта от БВП на нашата страна.
Днешната експресна оценка на НСИ за третото тримесечие на настоящата година, показваща растеж на БВП с 3,9% годишна база, се доближава до "есенната" средносрочна прогноза на Министерството на финансите, според която икономиката се очаква да нарасне с 4,0% през 2017-а година преди да последва стабилизация на растежа на нива около 3,9% през следващите три години. Данните за третото тримесечие отговарят и на "есенната" прогноза на Европейската комисия, според която БВП на България ще нарасне през настоящата година с 3,9% - далеч по-силно от "пролетната" прогноза на ЕК за експанзия с едва 2,9 на сто.
НСИ представи и предварителни данни за производителността на труда, заетите лица и отработеното време в нашата страна през третото тримесечие на годината.
През трите месеца до края на септември общият брой на заетите лица на възраст 15 и повече навършени години достига 3,7169 милиона, а общият брой на отработените часове е 1,4904 милиарда. На едно заето лице се падат 7261,5 лева от текущия обем на БВП, като всеки зает създава средно 18,1 лева БВП за един отработен час.
Брутната добавена стойност средно на един зает през третото тримесечие реално се увеличи с 0,5%, а средно отработеният човекочас - с 0,6% спрямо същото тримесечие на предходната година.