У нас той може да се прехвърля и отлага, а трудовите инспектори следят за правилата
За българските работници няма да важи решението на Съда на ЕС, че служителите в Европа може да прехвърлят отпуск или да предявят иск за право на почивка, която не е взета. Съдът в Люксембург се произнесе след жалба на британски работник. “Тези решения засягат конкретни казуси и от тях не произтичат задължения за промяна в националната правова уредба”, обясниха от социалното министерство.
Основната причина решението да не засяга България обаче е, че в нашето законодателство за разлика от това на Великобритания има текстове, които гарантират ползването, заплащането и отлагането на платения годишен отпуск. Те са регламентирани в Кодекса на труда. Работникът може да определя времето на ползване на платения отпуск. Освен това служителите у нас имали правна защита, ако шефът откаже - всеки може да се обърне към инспекторите по труда, ако има някакви нарушения, обясниха още експертите на социалното министерство.
До решението на Съда на ЕС се стига по дело, заведено от работник срещу бившия му работодател за обезщетение за неползван отпуск през периода 1999-2012 г. Работодателят твърдял, че съгласно Правилника за работното време на Обединеното кралство не може да се прехвърля отпуск в нова година.