Безспорно последните две години икономическият растеж започна да се усеща все по-осезаемо от почти всички участници в икономическата игра, както чрез много повечето работни места, които бяха на разположение, така и през ръста на възнагражденията. През последните две години България е на второ място след Румъния по ръст на заплатите с близо 20% увеличение. Това каза икономическият анализатор Лъчезар Богданов в интервю за предаването "12+4", предава БНР.
По думите му, българските работодатели вече се конкурират с колегите си Испания, Италия, Великобритания, Германия.
Необходими са предпоставки за по-висока производителност, което се случва благодарение на иновациите, капитал: България е една малка страна, която още десетилетия ще трябва да разчита на чужди инвестиции, т.е. България трябва да стане едно хубаво място, което да привлича капитал. Капиталът трябва да работи с човешки ресурси. Трябва да направим така, че с по-малко хора да се произвежда повече. Това трябва да стане, от една страна, благодарение на нови технологии и инвестиции, но от друга страна – и по-образована и грамотна работна сила. Това е нужното, за да се случи малко по-бърз от този икономически растеж, а не да бъдем отново в златната среда./…/ България е някъде по средата по икономически ръст в Европа, заключи Богданов.
Следващата година ще има ръст на доходите на българите. След икономическия
растеж това е логичен пазарен процес, който ще се случи както в реалната
икономика, така и в бюджетния сектор. Такава прогноза направи за предаването
"Преди всички" по "Хоризонт" по БНР Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Това, което може да изведем на преден план, е продължаващо развитие на икономиката, тоест, създаването на нови работни места, които, в рамките на годината, поне ако гледаме за трето тримесечие спрямо година по-рано, са около 170 000. Те, разбира се, са фокусирани около София, около Пловдив, около Стара Загора. Пазарът на труда създаде доста работни места и икономиката порасна. Това рефлектира в повече приходи в бюджета, коментира той.
Мисля, че има едно такова разминаване между много добре развиваща се икономика и все още тежки проблеми на политическата сцена, които не успяваме да разрешим, допълни Ганев.
Кризата отдавна е зад нас. Ние се възстановихме. Пазарът на труда е в по-добро състояние от 2007-2008 година. Разбира се, има още хора, които са без работа, и хора с доста ниски доходи и ниски заплати, но именно това очакваме да е трендът през следващата година - покачване на заплатите. Когато пазарът на труда се насити и започне да няма , а то вече това се усеща, единственият чисто пазарен е заплатите да тръгнат нагоре, каза още той.