Блок от 210 мегавата ще бъде пуснат
до 3 месеца. Пристанището
ще приеме кораби през лятото
ТЕЦ “Варна” вече е собственост на българската компания “Сигда”, която пък е на сина и дъщерята на бившия транспортен министър Данаил Папазов. Сделката между ЧЕЗ - Прага, и “Сигда” е приключила на 22 декември, тогава са извършени последните плащания и са прехвърлени дяловете. Очаква се тези дни да бъде направена и пререгистрацията в Търговския регистър. Това съобщи за “24 часа” Данаил Папазов.
Така ЧЕЗ се освободи от един от активите си в България - затворената ТЕЦ “Варна”. Очаква се до края на януари да приключат и преговорите за продажба на останалия бизнес на чешката държавна компания - разпределението и снабдяването на Западна България, търговеца на ток, както и фотоволтаичен парк.
Папазов заяви, че първо ще пуснат 6-и блок на централата, който ще работи на газ, тъй като имал газов модул. Мощността му е 210 мегавата. Папазов очаква това да стане до три месеца, но прави уговорка, че все пак зависи от състоянието на блока. Предстои пълен преглед на теца, ще бъдат инспектирани машините, които не работят от 3,5 години. Газът ще се купува от “Булгаргаз”. Други два блока ще бъдат пускани поетапно, но засега не се определят срокове.
Пристанището на теца, на което преди стоварваха вносните въглища, вероятно ще отвори за прием на кораби през юни. При първите съобщения за интереса към ТЕЦ “Варна” се допускаше, че той е най-вече заради порта.
Папазов заяви, че пристанището може да бъде пуснато и сега, но част от кейовата стена е публична държавна собственост. “Едната релса на подкрановия път е на държавата, а другата е на теца. Така че предстоят преговори с държавното предприятие “Пристанищна инфраструктура”, единственият начин е да се наеме под наем кейовата стена”, каза още бившият транспортен министър.
Търсят се и хора, които да бъдат назначени в теца и на пристанището, това са между 100 и 150 души. Освен че не достигат работници, те се притесняват дали плановете за рестарта на теца и на порта ще се състоят наистина.