Документите показват, че след проверката на ДАНС пробиви вече няма

Всички препоръки на ДАНС относно системата на митниците за събиране на акцизи са изпълнени, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ. От централата на партията разпространиха и документи с конкретните действия, след като от БСП ги обвиниха, че не било предприето нищо за няколко години.

Обявените документи са доклади на финансовия министър и на шефове от митниците. От тях се виждат

предприетите

мерки през

2016-а и

следващите

години

от Агенция “Митници” и Министерството на финансите, заявиха от ГЕРБ. Поради това не било коректно от страна на БСП да се твърди, че няма действия.

От документите било видно, че докладът на ДАНС е от 2016 г. и веднага след него Агенция “Митници” предприема мерки за изпълнение на възложените препоръки.

Един от документите е докладът на финансовия министър Владислав Горанов до премиера Бойко Борисов, за който от БСП също твърдят, че се криел.

В него се казва, че на 26 април 2016 г. бил регистриран инцидент в Българската акцизна централизирана информационна система (БАЦИС). Установено е, че е прекъсната връзката и не се подават данни от измервателните устройства в данъчните складове към БАЦИС.

Горанов посочва, че експерти от митниците и ДАНС са направили проверка, след която имало 9 констатации, по които са предприети незабавни мерки и е повишена сигурността на предаваните данни към БАЦИС.

В момента се

изпълнявала

последната част

от мерките,

която включвала нов интерфейс за връзката между измервателните уреди в данъчните складове и системата на митниците. По тази мярка се налагали допълнителни разходи от компании, като 47 от общо 340 уреда вече действат по новите изисквания.

В заключение Горанов посочва, че с предприетите мерки се пресича възможността служители на митниците да използват чужди устройства в системата и по този начин да компрометират или манипулират данните в нея. Елиминирали се и опитите външни лица да проникват в БАЦИС.

В петък в парламента Горанов заяви, че ще предложи на Агенция “Митници” да направи външен одит на БАЦИС, за да спрат спекулациите по темата.

“Доволен съм от начина, по който функционира системата, въпреки че борбата срещу контрабандата е безспирна и трябва да продължава всеки ден”, посочи той.

Според него от твърденията на БСП за пропуски в митническата система били опити за изпълване със съдържание на мотивите за вота на недоверие. И допълни, че това било относително нескопосано. Не прави чест на опозицията, че когато го поиска, не каза цялата истина - че проверката на ДАНС е по инициатива на самата Агенция “Митници”, посочи Горанов.

Горанов посочи, че БАЦИС е създадена в първия мандат на ГЕРБ, и попита как по време на тройната коалиция се е осъществявал контролът на акцизни стоки.

Вотът на недоверие за корупцията е доста несъстоятелен, няма никаква конкретика, заяви шефът на парламентарната група на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов пред БНР.

“Надявам се, че при вота на недоверие ще успеем да изчистим всички спекулации, които се нанасят като лош имидж върху държавата. Удовлетворени сме, че председателството ще ни даде една друга възможност,

ще открои

европейските

стандарти на

оценка за

българската

политика”,

обясни Цветанов и допълни, че посещението на германската канцлерка Ангела Меркел е дало ясен сигнал и подкрепа за приоритетите на председателството.

“Мотивите са много абстрактни, няма никаква конкретика. А когато има някакви числа, се предлагат на обществото в съвсем друга светлина. ГЕРБ търси решение за борбата с корупцията чрез законодателството. Убедени сме, че това е верният път към ограничаване на корупционните практики, още повече, че партията ни е пример за това как се реагира бързо и безкомпромисно при доказани случаи на корупция”, подчерта Цветанов и напомни, че антикорупционното законодателство е било саботирано от опозицията.

Приходите в бюджета нараснали с над 6 млрд. лв. за 3 години

С над 6 млрд. са се увеличили данъчните приходи в бюджета за три години - от 2014 до 2017, посочват от пресцентъра на ГЕРБ. Основната причина били мерките, предприети от правителството за борба с контрабандата, и подобрената работа на НАП и митниците.

От последните данни, обявени на сайта на финансовото министерство, става ясно, че по предварителин данни за миналата година бюджетът ще има излишък от 798,6 млн. лв. Спрямо първоначалните разчети за 2017 г. приходите са с над 2,1 млрд. лева повече. 

Общите приходи се очаква да бъдат 35,24 млрд. лв., като изпълнението им е 102,8% спрямо разчета за годината. Съпоставени с предходната година, те нарастват с 2,674 млрд. лв. (8,6 %). Разходите са 34,441 млрд. лв., което е 93,7% от годишния разчет. Ръстът спрямо 2016 г. идвал основно заради по-високия размер на социалните и здравноосигурителните плащания, от увеличените пенсии от юли 2017 г. и вдигането на два пъти на минималната пенсия.

Силното фискално представяне на България било и основанието за повишаването на кредитния рейтинг на страната от агенциите S&P и Fitch, допълват от финансовото министерство.

БАЦИС тръгва при Орешарски

Системата на митниците БАЦИС стартира по времето на правителството на Пламен Орешарски, показва бърз поглед върху хронологията. Проектът за нейното изграждане стартира през юли 2012 г. по времето на първото правителство на Бойко Борисов, но е приключен през юни 2013 г., когато вече управляват БСП и ДПС, а премиер е Орешарски.

Мандатът му продължава до 6 август 2014 г., след което идва служебното правителство на Георги Близнашки. От 7 ноември 2014 г. следва второто правителство на Бойко Борисов, което изкарва до 14 ноември 2016 г.

Първият сигнал за проблеми с информацията в БАЦИС е подаден от петролната и газова асоциация в края на 2015 г. А в средата на 2016 г. от митниците докладват, че всички посочени от ДАНС пропуски са отстранени.

От предишните правителства - преди второто на Борисов, не е давана информация да са предприемали мерки за повишаване на сигурността на системата на митниците.

Депутат от БСП: От телефона си мога да изтрия 3 тира с цигари

Пускат 5 нови сигнала срещу ГЕРБ за корупция

на високо ниво. Социалистите искат МВР, ДАНС

и прокуратурата на днешното заседание на

комисиите по вътрешни работи и финанси

Проблемите в системата БАЦИС не са отстранени все още. За това настояха в неделя от БСП.

Социалистите свикаха пресконференция, за да раздадат на журналистите справка на ДАНС от проверката на системата за движението на акцизните стоки на агенция “Митници”, както и постановление от прокуратурата за отказ за досъдебно производство. Проверките са установили слабости в системата, които позволяват източване на ДДС и нанасяне на щети на държавните приходи, каза депутатът от БСП Иван Иванов.

“От докладите е видно, че ако имам паролата за достъп до тази система, сега с телефона си мога да изтрия три тира с цигари и ще изляза от тази зала милионер, без да има последствия за мен. Това се случва към днешна дата и не е противодействано срещу него”, заяви той.

Да се разсекрети протоколът от заседанието на комисията за контрол върху приходните агенции от 16 ноември миналата година, поискаха още от БСП. На него главният прокурор Сотир Цацаров бил изнесъл сериозни данни за контрабанда и корупция, твърдят социалистите.

Освен докладите на ДАНС и прокуратурата, за проблемите с БАЦИС имало такъв и на финансовия министър Владислав Горанов от януари тази година, който обаче не бил представен на народните представители, каза Иван Иванов. В него пишело, че от 340 обекта само 40 са под контрол (Виж на 16-а стр.)

МВР, ДАНС и прокуратурата също да присъстват на днешното извънредно заседание на парламентарните комисии по вътрешни работи и на финансите, поискаха от БСП. Пред комисията за БАЦИС е предвидено да говорят финансовият министър Горанов и шефът на митниците Георги Костов.

“Искаме да зададем конретни въпроси по тези доклади, защото става въпрос за едно много сериозно източване на държавния бюджет посредством неплащане на акцизи, ДДС и мита”, обясни Иванов защо искат още по-голямо изслушване.

5 нови сигнала срещу ГЕРБ за корупция на високо ниво ще внесе БСП в прокуратурата, обяви пък членът на Изпълнителното бюро на БСП Атанас Зафиров. В тях социалистите сигнализират за роднински и приятелски назначения от кметовете на Стамболийски и Тетевен, за състоянието на охранителната фирма на Министерството на отбраната “МОБА” и за съмнения за злоупотреба с процедура за обществени поръчки в община Дулово.

Един от сигналите на червените бил срещу лидера на депутатите от ГЕРБ Цветан Цветанов. БСП са извадили интервю на бившия главен секретар на МВР Калин Георгиев. В него той обяснявал, че Цветанов го запознал с човек, вътрешен на бандата за отвличания “Наглите”, който пък го запознал с друг човек.