Международният валутен фонд предупреди, че в Европа разликата в доходите между поколенията се разширява в ущърб на младите и че може би новото поколение никога няма да успее да се възстанови, пише The Brussels Times, цитиран от "Фокус".
„Средното неравенство в ЕС остава стабилно от 2007 г., но при по-обстоен преглед на данните се вижда, че тази стабилност се дължи на две противоположни тенденции. От една страна приходите на младите хора между 18 и 24-годишна възраст са в застой, след като са се върнали до равнищата от преди Световната икономическа и финансова криза. От друга ръка приходите на хората над 65 години са се увеличили с 10%“, пише в проучване на МВФ.
„За да се намали рискът за младите хора да станат бедни е необходимо да се засили интеграцията им в пазара на труда“, смята Фондът. Затова и той препоръчва да се създават стимули като намаляването на данъците и социалните вноски на работниците с по-ниски заплати.
„Правителствата трябва да инвестират в образованието и обучението, което да помогне на младите да запълнят празнината на уменията. Без действие цяло поколение може и да не се съвземе“, предупреди директорът на МВФ Кристин Лагард.
„Днес почти всеки пети млад човек в Европа все още търси работа“, допълни тя, но уточни, че не трябва едно поколение да се противопоставя на друго. „Изграждането на икономика, която да работи и за младите, създава здрава основа за всички. Намаляването на междупоколенческото неравенство върви ръка за ръка с изграждането на устойчиво развитие и с изграждането на доверието в обществото“, смята Лагард.