Над 600 млн. лв. е търговията ни за една година с Македония, показват данните за стокообмена между двете страни. Българските компании са изнесли за деветте месеца на 2017 г. стоки за близо 300 млн. лв., вносът е 234 млн. Когато станат ясни числата, търговията за цялата година вероятно ще е към 600 млн. лв.Традиционно от 2011 г. насам стокообменът между двете държави е около тази сума.
Ръстът в търговията е 10,8%. Износът расте с 3%. За разлика от 2016 г., когато има спад във вноса от Македония с 5,5%, за деветте месеца на миналата година той се е увеличил с 22,6%.
На 1 август миналата година премиерите на двете страни Бойко Борисов и Зоран Заев подписаха двустранния договор за приятелство, сътрудничество и добросъседство. На 23 ноември България и Македония подписаха 9 документа за двустранно сътрудничество в областта на външната политика, инвестициите, енергетиката, отбраната, туризма, телекомуникациите, инфраструктурата и реакцията при бедствия. Бе парафиран и меморандум за намаляване на международните тарифи за роуминг за телекомуникационни услуги. Как ще се отразят тези ключови документи на търговията между двете страни, вероятно ще стане ясно към края на 2018 г.
Какво търгуваме сега?
В българския износ за Македония доминират стоките с относително ниска степен на преработка и полуфабрикатите.
В парично изражение
най-голям е делът на
износа на ток,
на нефтени масла и масла от битуминозни минерали, на други нефтопродукти, черни метали и чугун, слънчогледово, шафраново или памучно масло и техните фракции. Делът на еленергията и на нефтените масла е 26,89% от общия експорт.
Министърът на икономиката Емил Караниколов обаче вижда перспективата в износа на компютърни елементи и възли, електротехнически материали и части, електроенергетично оборудване, машини и оборудване за хранително-вкусовата промишленост, автобуси, трактори, леки коли.
Вносът от Македония за деветте месеца на 2017 г. е за 234 млн. лв. От македонците купуваме основно суровини (руди и концентрати на цветни метали – цинк, олово и мед), валцувани продукти от желязо и стомана, вино, селскостопански продукти, метални отпадъци, материали за строителството.
Да не забравяме, че през 2016 г. “Минстрой холдинг” купи в Македония 2 затворени рудника - “Злетово” край Пробищип и “Тораница” край Крива паланка, две преработвателни фабрики и след инвестиция от 26 млн. евро те вече работят. Това обяснява данните за вноса на руди и концентрати. При инвестициите
водещи са
българските вложения
В последните три години те са съответно 74 млн., 84 млн. и 83 млн. лв. Вложенията на македонците у нас са 6,5 млн. лв. за 2015 г., за 2016 са 2,5 млн. млн. и за 9-те месеца на 2017 г. са 800 000 лв.
От доста години българските пари са влагат в македонски банки.ЦКБ придобива Статер банк и я слива с ЦКБ АД – Скопие. Мажоритарни собственици в Уни Банка в Скопие са Ивайло Мутафчиев с 36,45% и Цеко Минев с 36,45%, става ясно от сайта на банката. Тя има 40 клона в цяла Македония. За първи път тя въвежда в Македония картовата система за разплащане.
През ноември 2007 г. “Алфа Финанс Холдинг” купува контролния пакет акции на македонската Първа приватна банка, по-късно е преименувана в Капитал банк.
През февруари 2008 г. българската компания “Евроинс” придоби 82% от македонската застрахователна компания “Макошпед”.
Българската фирма СОТ 161 е собственик на най-голямата македонска агенция за охрата НИКОБ. В сайта на СОТ 161 пише, че в периода 2011 до 2014 г. компанията е изградила над 4500 обекта за охрана със СОТ в Скопие.
В края на 2011 г. българската фирма “Свепол” АД в качеството си на кредитор и основен доставчик на суровини за македонската фабрика за производство на прежди “Тетекс ярн” ООД Тетово, се превърна в основен акционер и инвеститор в македонското предприятие. Българската фирма заедно с още две македонски фирми - кредитори учредиха смесено предприятие с преобладаващо българско участие - 53% дял.
Като по-значими сделки на български фирми или такива с българско участие са покупката на мажоритарен дял от акциите на фабриката за производство на захар в Битоля от “Литекс” - България. “Приста Ойл” в Македония осъществява търговия и дистрибуция на моторни масла. Фирма “Мега Ел” ЕООД – София, закупи в края на 2007 г. 69% от акциите на фабриката за кабели в Неготино.
През последните години инвестициите на българските фирми в Македония са съсредоточени в банкова и застрахователна дейност, металургия, хранително-вкусова промишленост, геоложки проучвания, информационни технологии и телекомуникации, както и в хотелиерството.
През 2010 г. най-значителната македонска инвестиция в България е придобиването на 96% в рафинерията за олио “Звезда” - Долна Митрополия, от фирма “Брилянт Олио”.