По една от най-атрактивните подмерки от Програмата за развитие на селските райони, която действа в периода 2014–2020 г. – 4.2 “Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти”, се дава шанс за финансиране на нови проекти, предложени за одобрение по време на първия прием. Това стана възможно след заповед на министъра на земеделието, храните и горите в началото на януари 2018 г., с която бюджетът по подмярката се увеличава с левовата равностойност на 49 500 000 евро.
Към момента по подмярка 4.2 “Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти” в ДФ “Земеделие” са сключени 198 договора с обща стойност на безвъзмездната финансова помощ от 289 981 343 лв. Всички инвестиционни предложения по тях са получили до 55 точки ранкинг при разглеждането, класирането и одобряването им.
С допълнително определените 49 500 000 евро ДФ “Земеделие”- РА ще започне разглеждането на още 132 проекта, получили по-малко от 55 точки след извършването на предварителна проверка за съответствие с критериите за подбор, съгласно изискванията (Приложение 7 от Наредба № 20 от 2015 г.). Прогнозният размер на безвъзмездната помощ за тях възлиза на 124 520 587 лв., което представлява 130% от определения за наддоговаряне бюджет.
Максималният размер на инвестиционните разходи за проекти на един кандидат по подмярката е намален от 3 млн. евро на 2 млн. евро. Изискването е заложено в одобрената от ЕК Програма за развитие на селските райони, която действа в настоящия програмен период – до 2020 година. Корекцията е направена с цел повече компании да се възползват от програмата. Кандидати, чиито проекти имат по-малко от 55 точки и които не са подали до ДФ “Земеделие”- РА предложение за намаляване на размера на допустимите разходи, няма да бъдат одобрени за подпомагане в рамките на увеличения бюджет.
Финансовата помощ за всеки проект е в размер на 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и 40% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи за големи преработвателни предприятия.
Кандидатите трябва да знаят, че заявленията за подпомагане, получили под 55 точки ще бъдат одобрявани в низходящ ред, според критериите за подбор, към датата на подаване на заявлението, до достигане на тавана от 49 500 000 евро. Няма класирани инвестиционни предложения с 54 точки. Проектите, които предстоят да бъдат разгледани, вече са получили от 53-46 точки, в съответствие с изисквания, и са на етап предварителна или окончателна оценка по критериите за подбор. Важно е да се знае, че за да бъдат финансирани, е необходимо да има средства за цялата група проекти, класирани с един и същ брой точки при разглеждането. Когато бюджетът не покрива пълния размер на одобрената помощ по заявленията за кандидатстване с еднакъв брой точки, те не получават финансиране.
Подмярка 4.2 “Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти” е една от най-големите частни мерки от ПРСР 2014 – 2020 г. Тя позволява финансиране както на вече съществуващи предприятия, които преработват земеделска продукция, така и на такива, които тепърва ще бъдат създадени. Подмярката е насочена за предприемачи, чиито усилия са насочени към изграждане и модернизация на предприятия за преработката на земеделски продукти. Секторът на хранителната индустрия е един от най–бързоразвиващите се, и то не само в България. Разрастването на отрасъла идва в отговор на увеличаващото се търсене от страна на потребителите на все по-качествени хранителни продукти. И тук не става въпрос за “модерното био”, а за храни без консерванти и без увреждащите човешкия организъм добавки. Имено затова инвестициите в подобни производства имат голям пазарен потенциал за бъдещ период. Те са възможни единствено по подмярка 4.2 “Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти”. България, като географско разположение и климатични условия, е може би една от най-облагодетелстваните държави в ЕС за изграждането на такъв тип мощности.
Подкрепя секторите:
Мляко и млечни продукти.Месо и месни продукти.Плодове и зеленчуци, включително гъби.Пчелен мед.Зърнени, мелничарски и нишестени продукти.Растителни и животински масла и мазнини.Технически и медицински култури, включително маслодайна роза и билки.Готови храни за селскостопански животни.Гроздова мъст, вино и оцет.
Вложения, свързани с:
Процеси и технологии за производство на продукти, включително такива свързани, с къси вериги на доставка.Изграждане, придобиване и модернизиране на сгради и други недвижими активи, необходими за производството и маркетинга.Нови машини и оборудване за подобряване на производствения процес и маркетинга.Съхранение, преработка, пакетиране, охлаждане, замразяване и сушене с цел запазване качеството на продукцията.Специализирани транспортни средства за превоз на суровини и/или готова продукция, включително хладилни транспортни средства.Внедряването на системи за управление на качеството.Повишаване на енергийната ефективност на производството.