Български инженери измислиха революционна инфоразвлекателна система в новото поколение на Mercedes А-класа. Тя ще бъде показана за първи път в София на 8 февруари сутринта на събитие, организирано от Аутомотив Клъстер България. В Бизнес център Capital Fortо ткриващата реч ще бъде на президента (2012-2017) Росен Плевнелиев - член на УС на АКБ. Поздравително слово ще произнесе министърът на икономиката г-н Емил Караниколов.
Специално за гостите на събитието българските инженери от Visteon Electronics Bulgaria ще представят революционната си разработка. Всички факти и детайли, свързани със системата Mercedes User Experience, ще бъдат ексклузивно показани преди планираната публична премиера на новия Mercedes A-клас на автомобилното изложение в Женева през март.
Новата A-класа е първият модел на германската компания, който предлага изцяло новата мултимедийна система MBUX - Mercedes-Benz User Experience. Уникална характеристика на тази система е способността й да се самообучава благодарение на вградения софтуер с изкуствен интелект. Системата MBUX може да бъде персонализирана и адаптирана към нуждите на потребителя. По този начин се създава емоционална връзка между превозното средство, водача и пътниците.
Системата MBUX се учи от навиците на шофьора. Умнага програма, създадена от български инженери, може да ви подсеща да пускате новините по радиото, ако имато навика да ги слушате на всеки кръгъл час, например.
А-класата разчита на два големи LCD екрана. В по-луксозния вариант те са с размер от 10,25 инча всеки, а в базовия модел са два 7-инчови. На левия са оборотомерът, скоростомерът и подобните данни, а на десния – навигацията и инфоразвлекателната система.
Десният за първи път е чувствителен на допир, но системата може да се управлява също с копчетата и бутоните от волана или с усъвършенствано гласовото командване.
През януари на изложението в Лас Вегас инженерите на "Вистеон България" подготвиха хардуера, механиката и софтуера на сложни системи за интегриране на данни от радар, лидар, видеокамери и други сензори, обработката и класификацията на постъпилата информация с алгоритми за невронни мрежи и визуализирането на резултатите на 4К дисплеи.
Показаните технологии, разработени в България, включват и управление с гласови команди през асистента на Амазон – Алекса, разпознаване на самоличността и емоционалното състояние на шофьора, свързване с различни видове мобилни устройства и предаване на телеметрични данни от колата към други автомобили и инфраструктури. Този вид системи са една от многото стъпки по пътя към автономните автомобили и техническите им параметри за постигане на висока надеждност и защита на данните са впечатляващи. Хардуерът е с изчислителна мощ достигаща до 20 терафлопс (над 4 пъти повече от модерна игрова конзола), а многоядрен процесор поддържа и синхронизира едновременната работа на QNX, Android и Linux операционни системи, които генерират съдържанието на 5 цветни дисплея. За удобно взаимодействие с функционалностите се използват решения на базата на JavaScript и HTML5.
Съвременните тенденции на обединяване на отделни устройства в купето в едно по-компактно решение, се следят с голям интерес от автомобилните производители, тъй като това намалява цената с до 200 долара, олекотява с около 30% решението и увеличава производителността с до 10 пъти.
Ролята на българския развоен център на "Вистеон" в тези нововъведения е изключително голяма – всички изцяло дигитални инструментални табла, показани от компанията, включително и извит OLED дисплей, са със софтуерни платформи и механичен дизайн, чиято архитектура и изпълнение са поверени на българските екипи.
"Вистеон" е лидер в разработката, дизайна и производството на иновативна електроника и решения за свързване с мобилни устройства на повечето световни производители на автомобили. Развойният център в София е най-големия на компанията в световен мащаб. Над 800 инженери отговарят за архитектурата и разработването на хардуера, механиката и софтуера на най-авангардните продукти на компанията.