Три седмици
анализират
как ще се
отрази това на
арбитражното
дело
Адвокатите на ЧЕЗ ще правят анализ за възможността българската държава да влезе в сделката за активите на компанията у нас. Това каза за “24 часа” говорителката на чешката компания Алис Хоракова след края на преговорите между ЧЕЗ и избрания купувач “Инерком”.
В края на март или началото на април ще има нови срещи между двете страни. Тогава адвокатите на чешката компания
ще представят
възможните
варианти, върху
които след това
би могло да се
преговаря
Изготвянето на анализ се налагало, тъй като още не е ясно как придобиването на акции от българската държава кореспондира с арбитражното дело, което ЧЕЗ води срещу нея.
В петък от чешката компания заявиха още, че докато се разработват варианти за участие на държавата в сделката, ще продължи да тече процедурата по вече сключения договор с “Инерком”.
“ЧЕЗ ще разгледа искането, въпреки че българската държава не е проявила официално такъв интерес по време на продажбения процес”, уточняват от компанията.
Говорителката на ЧЕЗ обясни, че в досегашните преговори все още
не е обсъждан
конкретен дял
за българската
държава
Това също ще бъде решено от предстоящите правни анализи и преговорите между двете страни.
От централата на ЧЕЗ заявиха, че с “Инерком” са обсъждани и документите, които трябва да се внесат в КЗК.
От няколко дни “24 часа” се опитва да разбере към кого конкретно в България чехите са отправили предложение за купуване на бизнеса им у нас, но никой от министрите на енергетиката не потвърди да е имало дори разговор. В петък и финансовият министър Владислав Горанов заяви, че няма писмена следа ЧЕЗ да са предлагали на българското правителство да купи акциите им в България (виж на 3-а стр.).
Според финансисти и специалисти по търговско право, ако се стигне до влизане на държавата в сделката за ЧЕЗ, най-сигурният начин е това да стане чрез изкупуване на част от “Инерком” или на цялата компания.
Директно придобиване на акции от фирмите на ЧЕЗ в България било малко вероятно. Причината е, че ако държавата иска да има блокираща квота, трябва да вземе 34 от 67%, колкото чешката фирма има в “ЧЕЗ Разпределение” и “ЧЕЗ Електроснабдяване”. Останалите 33% са на миноритарни акционери.
При такъв вариант държавата ще има към 23% от всички акции, а “Инерком” - малко над 44 на сто. Това едва ли устройва и двете страни, тъй като собствеността се раздробявала, а държавата пак оставала миноритарен акционер.
От два високопоставени източника “24 часа” научи, че
държавата
настоява за
целия бизнес на
ЧЕЗ в България
А от “Инерком” в късния следобед в петък съобщиха, че първият въпрос, който Гинка Върбакова официално е поставила на срещата с ЧЕЗ в Прага, е искането за участието на българската държава в сделката.
“В рамките на разговорите представителите на
двете страни
обсъдиха някои
ограничения,
произтичащи от
вече сключения
договор
за продажба на акции”, уточниха от българската компания.
Вероятно едно от ограниченията е клаузата в договора, която не позволява на купувача да продава акциите в определен период от време. Запознати казват, че срокът е 5 г. Второто ограничение е текст, който стана известен преди дни от чешките медии, че купувачът трябва да съдейства на ЧЕЗ в арбитражното дело срещу България, което според чешки медии е за 600 млн. евро.
Като възможност за участие на държавата медии в Прага лансираха варианта за извънсъдебно споразумение.
Анализатори коментираха, че чешката компания прави опит веднъж да вземе пари от директната продажба, а след това и обезщетение от арбитража. Според техни изчисления, ако този сценарий успее, ЧЕЗ ще прибере общо над 500 млн. евро (виж инфографиката), при положение че плати малко над 281 млн., когато приватизира енергото в България.
Владислав Горанов,
министър на финансите:
Няма да
отстъпим
от арбитража,
дори да влезем
в сделката
Няма официални следи
ЧЕЗ да са имали оферта
към българската държава
РУМЯНА ДЕНЧЕВА
“Няма никаква официална следа ЧЕЗ да са предлагали на българското правителство да участва в изкупуването на активите им в България”.
Това заяви финансовият министър Владислав Горанов пред журналисти.
“Това не е продажба на кола. Ако са имали сериозни намерения, вероятно има писмена кореспонденция”, мотивира се Горанов.
И добави, че енергийният министър Теменужка Петкова също не била виждала такава кореспонденция. Горанов призова чешките мениджъри, водили такива консултации, ако ги е имало, да посочат с кого са разговаряли.
Министър Горанов продължава да смята, че държавата не трябва да става съсобственик на “Инерком”, защото тя има достатъчно инструменти да контролира електроразпределителните дружества.
Писането и говоренето около сделката за активите на ЧЕЗ той определи като “прекомерна и ненужна истерия”.
Според финансовия министър, ако договорът с “Инерком” се провали, същите въпроси, задавани към компанията, ще стоят на дневен ред и към следващия кандидат - инвеститор, визирайки втория в листата на кандидатите за сделка - индийски холдинг.
“Държавата няма да прави отстъпки на ЧЕЗ за извънсъдебно решаване на арбитражния спор, ако влезе в сделката”, подчерта финансовият министър и заяви, че подобни хипотези са силно спекулативни.
Според Горанов, ако днес ( в петък), се получи утвърдителен отговор на възможността държавата да участва в сделката, “трябва да изчетем тези 15 кг документи, защото трябва много внимателно да знаем с какво се ангажираме, въпреки че достъпът до тях няма да бъде лесен”.
Преди няколко дни пред Би Ти Ви финансовият министър заяви, че според него държавата не бива да става собственик на активите на ЧЕЗ. Министърът обаче уточни, че ако това все пак се случи, държавата може да купи част или цялата “Инерком България”.
Драгомир Стойнев, БСП:
Ако държавата не влезе
изцяло, сделката
да започне отначало
Не е нормално Гинка Върбакова да говори от името на държавата с ЧЕЗ, заяви депутатът от БСП Драгомир Стойнев по повод съобщението за разговорите в Прага. Той смята, че държавата е трябвало да се намеси през 2016-2017 г., когато ЧЕЗ официално заявяват, че се изтеглят от България.
Най-притеснителното сега било, че българското правителство е готово да стане партньор с български предприемач, който се съгласил да свидетелства срещу собствената си държава в международен арбитраж.
“Ако държавата влезе с по-малко от 51%, това означава, че правителството ще подпомогне г-жа Върбакова да затвори тази сделка. Заради международния скандал, който правителството на Борисов сътвори, тя трудно ще намери финансиране от международните пазари.”, твърди Стойнев.
Единственото спасение за Върбакова било, ако държавата влезе в сделката и гарантира намирането на ресурс. Тогава всяка международна банка щяла да финансира сделката.
Според Стойнев държавата трябва да влезе изцяло в сделката или тя да започне отначало.
Валентин Николов, депутат от ГЕРБ:
Акции в ЧЕЗ? Зависи
от цената и какви
ще са дяловете
Трябва да изчакаме този анализ на юристите от ЧЕЗ и да видим какви варианти ще предложат, как българската държава може да влезе в сделката за активите им в България. Това заяви зам.-председателят на енергийната комисия в парламента Валентин Николов. Зависи от цената, която предлагат, от дяловете.
Едва тогава може да се прецени дали това ще е изгодно за държавата, или не. Моето мнение е, че това в никакъв случай не трябва да става на всяка цена.
Ако дадат условия, които не са приемливи, трябва да засилим законодателно функциите на КЕВР, така че държавата да е спокойна за дейността на електроразпределителните и електростнабдителните дружества.
Лично аз мисля, че държавата трябва да усили контролните си функции върху оперативното ръководство на дружествата, които извършват лицензионна дейност, за да бъдат те компетентни хора, добави Николов.