„Да се смесва политиката с икономиката е много лоша идея. Затова държавата не трябва да влиза в управлението на ЧЕЗ”. Това каза Николай Василев, вицепремиер от правителството на Симеон Сакскобургготски по Нова телевизия.

Според него с твърденията, че държавното участие в дружеството е в зашита интереса на българите, са официални аргументни да се извърши лоша сделка. „За мен най-лошият вариант е с парите на данъкоплатците държавата да участва в сделка на цена, която не е определена от нея”, допълни Василев.

Той увери, че никой няма да спре тока. "Има достатъчно механизми да се извършва регулация. 14 години ЕРП-ата са частни, не е спрял тока и има регулация."

Според Василев зад фирмата на Гинка Върбакова стои друг, който иска да купи ЧЕЗ.

По думите му, ако държавата не се включи, тази сделка има голяма вероятност да се разпадне, особено след големия обществен отзвук.

"Има достатъчно механизми да се разпадне. Ако целта е да се спре сделката е достатъчно едно телефонно обаждане от Дондуков 1 до няколко централи на партии или на други държави. Не знам обаче дали това трябва да бъде целта, защото не знам кой седи нея, но държавата не трябва да се намесва. Тогава ще помогне на неизвестна на нас група хора да купят това предприятие с държавни пари. Тогава държавата нито ще упражнява контрол, нито ще има каквато и да е полза, а ще помогне на една сделка, за която казва, че не била добра", каза Василев.

Според него частният характер на енергоразпределителните дружества не заплашва и няма нищо общо с националната сигурност.

"Предполагам че в САЩ няма нито една държавна енергийна компания. Преди 15 години говорихме защо се приватизира телекома, защото и там е национална сигурност. Сега като имаме 3 големи чужди оператора, които няколко пъти си смениха собствениците, къде е проблемът с националната сигурност?", каза той.

На въпрос дали когато този сектор е в частни ръце, се отваря възможност в последствие да се явят всякакви кандидати, Василев отговори:

„Това е друга тема, но е факт, че ЧЕЗ е второто ЕРП, което иска да се продава. Преди това беше EON, което се продаде на Енерго ПРО. Това отваря друга тема защо през последните години във всички сектори, много западни фирми, които дойдоха предишното десетилетие искат да си ходят. Това е доказателствто, че може би бизнес и имидж средата на страната не са достатчно добри, колкото ни се иска.”

Блокиращата квота от 34% се отнася до драстични действия, например ликвидация на дружество, някакъв вид фалит или други драстични промени, коментира Василев какво всъщност означава блокираща функция. По-рано тази седмица министър Теменужка Петкова заяви, че, ако навремето държавата е взела дял от 34%, а не 33%, сега щяла да има блокираща функция.

Според Василев приватизацията на ЕРП-тата е една от най-добрите приватизации изобщо.

"Приходите, които се получиха от трите сделки с ЕРП-тата са приблизително 1,5 млрд. лв. и те са долу горе половината от всички приватизационни приходи за последните 30 години общо. Ако някой критикува някоя приватизация, не трябва да е тази”, каза той.

Василев обясни и критериите за участие тогава.

"Можеха да участват само западни оператори с голям международен бизнес. Всички победители, които се явиха бяха германска, австрийска и чешка компания от огромен размер, много по-голям от Република България. Това беше страхотно и от тогава секторът е напред."