Основна мярка за справяне с демографската криза е да се даде гражданство на българската диаспора. Това каза за „Фокус“ историкът проф. Божидар Димитров. „Демографският въпрос е най-сериозният, който стои в България, но той не е лесно решим“, заяви той.
Проф. Димитров обясни, че ножицата между смъртността и раждаемостта е много голяма при всички високо цивилизовани страни, включително и такива като Германия, Италия и Япония, които имат прекрасна социална политика. По думите това обезсилва предварително всякакви доводи, че ако младите родители имат високи доходи, те ще раждат повече деца.
„Мотивацията за деца в миналото, когато те бяха по 7-8 в семейство, до 10-12 при нас, се определяше от необходимостта от работна ръка за 90-процентовото земеделско население на страната. Днес деца се правят за възпроизводство на едно семейство, да си видиш, както бабите казват умилително, буквичката. Затова хората не раждат повече от едно-две деца, мислейки и за това какви качества ще имат тези деца, когато пораснат. За това е необходимо скъпо образование, добри жилищни условия и т.н.“, коментира проф. Димитров.
Той отбеляза, че всички опити на Германия, Италия и Япония да решат този въпрос чрез социална политика са претърпели неуспех. „Затова се ориентираха към единствения метод, който е валиден и бях предвидил още през 2010 г., когато бях министър, но за съжаление Народното събрание не прие - да се дава гражданство (по възможност) на групи население от същата етническа група“, обяви той.
„Много страни имат същите проблеми като нас – Унгария и Румъния възприеха точно този подход и днес дават гражданство на около 500 000 души от своята диаспора. Германия също дава гражданство на своята диаспора, която е милионна в Поволожието, Русия, Казахстан, в Трансилвания, Бесарабия и т.н. Затова е удивително, че ние не посягаме към този демографски лост, който позволява само за една година да забравим за демографския въпрос, а България да започне да маркира увеличение на населението си с 300-400 хил. души годишно“, заяви проф. Димитров.
„Румъния и Унгария възприеха моя проект и дават гражданство на около 500-600 хил. души годишно, докато ние сме дали миналата година гражданство само на 3 380 души, което 10 пъти по-малко, отколкото по мое време и 4 пъти по-малко, отколкото от предходната година“, каза още той.
Проф. Димитров изрази и своето несъгласие с данните от предоставения вчера пред правителството доклад от Института по демографска политика към БАН, който прогнозира, че българското население ще намалее с около 20% до 2040 г. По думите му докладът е взел под внимание само един показател, който определя демографското развитие на всяка нация – ножицата между смъртност и раждаемост.