Работата на Българо-турския бизнес форум, който започна днес в Истанбул, преминава при засилен интерес от страна на бизнесмени, фирми, както и на високо представително ниво от българска и турска страна с участието на министъра на икономиката Емил Караниколов и турският зам. министър на икономиката Фатих Метин, предаде БТА.
Фатих Метин определи форума като "най-значимата бизнес проява между Турция и България през последните 10 години". Той подчерта, че правителствата на Турция и на България работят в хармония и специално изтъкна значението, което неговата страна отдава на европредседателството на България за реализирането на набелязаните цели, които са еднакво важни за двете близки и съседни държави.
"Турция и България са двете най-важни държави на Балканите - България е вратата на турския бизнес към Европа, а турската икономика постигна рекорден ръст на развитие. Освен това има баланс в износа и вноса. Но смятаме, че има още неоползотворен потенциал. Развитието и насърчаването на средните и малките предприятия и създаването на повече канали и възможности за сътрудничество между тях, включително за излизането им на трети пазари, може да разкрие нови хоризонти. Смятам, че сътрудничеството в рамките на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество също ще способства за това", каза още Фатих Метин.
Фикрет Индже, председател на Българо-турската търговско-индустриална палата, заяви специално за БТА, "че провеждането на този форум в рамките на българското европредседатлество е особено важно. Смятам, че е една важна стъпка, която е сериозна заявка за задълбочаване и развитие на контактите и на европейска база".
Посланикът на България в Анкара Надежда Нейнски в обръщение към участниците посочи, че бизнесът между България и Турция има политическа подкрепа от правителствата и на двете страни. Подчертавайки, че Европа е най-големият търговски партньор на Турция, тя призова: "нека строим и укрепваме тези мостове".
Във форума участват над 200 души от турска и българска страна. С внушителен брой участници се представят Хасково, Шумен, Пловдив, Силистра и др., участват и турски фирми от различни провинции на страната - компанията Кастамону и др. Секторите, които представляват, са най-различни - строителство, инфрасткруктура, стъкларска промишленост, химически материали и др.Работата на форума преминава под формата на панели.
Голям интерес бе заявен при обсъждането на темите за възможностите, които предлага България за чуждестранните инвестиции, регионалното сътрудничество, културни близости в българо-турските икономически отношения.
В рамките на форума се провеждат и двустранни срещи между участващите бизнесмени и фирми.