2,4 млрд. лв. ще платим на американските централи, ВЕИ-тата и когенерациите

20,59% поскъпване на тока от юли иска НЕК, стана ясно от информация на сайта на КЕВР. Държавната компания купува тока от производители и го продава на електроразпределителните дружества, а те на домакинствата и малкия бизнес.

В момента цената на микса на НЕК е 136,36 лв. за мвтч, а компанията иска 164,45 лв. По предвиждания от 1 юли 2018-а до 30 юни 2019 г. за регулирания пазар ще са нужни 15,89 млн. мегаватчаса, за които

домакинствата

и малкият бизнес

ще платят

2,6 млрд. лева

От 1 юли 2017 до 1 юни 2018 г. за ток ще се платят 2,16 млрд. лв.

Най-високи са поисканите цени за зеления ток - 293,12 лв. за мвтч при средно 278,95 лв. сега. Следват двата американски теца със 179,28 и 147,32 лв. НЕК иска увеличение на тока от нейните вецове с 18%.

АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица-изток 2” са поискали съответно поскъпване с 3 и 32%. (Кой какво поскъпване иска - виж таблицата.)

В КЕВР са подали

заявления и централи, които досега не са включвани в микса за битовите потребители. Това са ТЕЦ “Бобов дол”, която иска цена от 120,98 лв. за мегаватчас, ТЕЦ “Марица 3” с 157,09 лв. и ТЕЦ “Варна” със 195,12 лв. за мегаватчас.

И Електроенергийният системен оператор иска увеличение за достъп до мрежата и пренос - съответно с 36 и 49%.

“ЧЕЗ Електро” предлага нощната енергия да поскъпне с 51%, а средно цената да се вдигне с над 16%.

“Електроразпределение Юг”, което е на ЕВН, предлага цената за достъп да се увеличи със 125% и да стане малко над 1 ст. за мвтч. При дневната тарифа на тока исканото поскъпване е 6%, а за нощната - 2%.

“Енерго-Про Продажби” предлага дневният ток да се увеличи с 2 на сто, а нощният - с 3%.

Това е и

най-ниското

предложение

Разпределителната компания на “Енерго-Про” - “Електроразпределение Север”, иска цените за достъп и пренос да се увеличат с 18 на сто.

Някои от поисканите увеличения са стряскащи, но бизнесът и потребителите нямат основание за притеснение, каза на парламентарната комисия за ЧЕЗ председателят на КЕВР Иван Иванов. Очакванията се, че КЕВР няма да допусне значително поскъпване на тока от юли и ще се гласува за увеличение от 1,5%.

Предлагат от

1,76 до 63%

по-скъпо парно

ВАС отмени таксата

за сградна инсталация

От 1,76 до 63% да поскъпне парното от 1 юли искат топлофикациите. Това става ясно от внесените в КЕВР предложения.

Най-ниското увеличение е на пловдивската топлофикация, а най-високото на “Топлофикация Габрово".

В София предложението е цените да се вдигнат с 4,05% и цена от 79,98 лв. за мвтч да стане 83,22 лв. без ДДС.

В Плевен искат да стане 75,26 лв., което е увеличение от 13,21 на сто. “Веолия енерджи Варна" предлага 4,34% увеличение до 99,76 лв.

Във Велико Търново предложените цени са 99,89 лв., в Разград - 97,98, което прави увеличение от 32,48 на сто.

Заедно с цените на парното и топлата вода 27 дружества са внесли заявления и за цени на тока от когенерации. Най-високата цена е от 401 лв. за мегаватчас и е на когенерацията в болницата в Търговище, исканото увеличение е 44,35%. Предложенията за поскъпване на тока са от 2,35 до 66,37%. Както по-горе написахме, токът от когенерации, който е на преференциални цени, влиза в микса на НЕК, компанията го продава на енергото и оттам на домакинствата.

Тричленен състав на ВАС отмени формулата за дялово разпределение на топлинна енергия с решение от 13 април. Съдът приема, че методиката не постига законовата цел - на потребителите да се фактурира консумираната топлинна енергия на база действителното им потребление. Решението може да се обжалва в 14-дневен срок.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви на въпрос на “24 часа”, че трябва да се направи анализ, за да се прецени дали таксата за сградна инсталация ще отпадне.  

Министър Теменужка Петкова:

Няма икономическа

логика държавата да

се връща в ЕРП-тата

Няма икономическа логика държавата да си върне собствеността на електроразпределителните предприятия. Това отговори на студент от УНСС министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на младежки икономически форум.

В момента текат арбитражи с електроразпределителните предприятия и страната ни трябва да бъде изключително прецизна и внимателна, когато се вземат подобни решения, каза министърката.

Петкова бе категорична, че чрез КЕВР интересите на българските потребители и бизнес са защитени в максимална степен.

“Инерком”

води активни

преговори

с банки

Водят се активни разговори с различни банки за финансиране на сделката между ЧЕЗ и “Инерком България”. Това заяви на заседание на временната комисия за ЧЕЗ в парламента финансовият консултант по сделката Веселин Захариев. Тези преговори ще се ускорят след решението на КЗК.

Бъдещият заем няма да повлияе на цената на тока, защото от “Инерком” купува добри и жизнени дружества и това ще подпомогне за възвръщаемостта на инвестицията. Освен това този бизнес бил прогнозируем и от българското дружество са пресметнали, че инвестицията ще бъде възстановена в “нормални рамки”, смята консултантът. Той припомни, че “ЧЕЗ-Разпределение” е било достатъчно печелившо дружество и е финансирало собствената си инвестиционна програма.

Ценовото предложение от 1 юли е изготвено от ЧЕЗ и “Инерком” не е участвала в този процес, каза председателят на борда на директорите Милена Стоева.