"Искам да се спра върху облачните технологии – проект, който започнахме преди повече от 3 години и сега обхваща 60% от общинските училища в Пловдив. Тогава видяхме, че "Майкрософт" и "Гугъл" са създали облачни технологии, преведени на български и са с безплатен достъп. Вече имаме 500 обучени учители." Това каза Стефан Стоянов, зам.-кмет "Образование, бизнес развитие, европейски политики и международно сътрудничество" на Пловдив. Той присъства на форума "Образование 4.0", организиран от "24 чса" и VIVACOM.
Стоянов допълни, че тези технологии дават шанс на децата да преосмислят използването на телефон и компютър и тяхното предназначение. "Темата за съдържание, за подход, за сигурност е много важна. Битката, която загубихме с присъствието на телефоните в клас, можем да обърнем в наша полза и да използваме интернет в нашата образователна система", каза Стоянов и прибави, че планират тази година всички училища в Пловдив да са запознати с облачните технологии, а следващата - поне 10% от тях да са толкова напреднали, че да ги показват като showcase.
"Децата дори в основното училище от гледна точка на дигитални умения са в пъти по-добри от преподавателите си. Съврменният свят ни изпревари ужасно. Ние направихме клъстер от програми, които да подпомогнат на училищата в Пловдив да купуват техника, да придобиват умения как да я ползват и тя да влезе във всяка една класна стая, да разработим различни технологически методи. Ако всяка една класна стая изглежда като залата днес, ще вдигнем с 30% ефективността", заяви зам.-кметът на Пловдив.
Според него е много по-добре децата да учат на групи – по-интересно е, дава по-добри резултати и по-щастливи деца - само като се пренареди стаята, без инвестиции. "Вече имаме 20 училища, които работят в тази посока – да въвеждат прагматични решения в класните стаи."