"Аутсорсинг индустрията е тази, която връща младите хора в България, тъй като им дава възможности за развитие и им подсигурява добър стандарт на живот. Секторът се развива с изключително силни темпове и осигурява 3,6% от БВП на България. Само в софтуерния бизнес заетите са 23 хиляди." Това заяви във Варна при откриването на Петата годишна конференция на Българската аутсорсинг асоциация Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании.

За срещата в морската столица пристигнаха едни от най-известните имена, доказали се в световен мащаб, експерти в областта на изнесените бизнес процеси и услуги и високите технологии. Има и представители на всички български компании, които изнасят услуги, процеси, специалисти и ноу-хау по целия свят.

"В България в момента има 3 стабилни локации - София, Варна и Пловдив. В Полша са 13 центъра, които подсигуряватнад 290 000 работни места, а в Румъния са 9, със съответно 120 000 работни места. Целта ни е у нас да се развият между 4 и 7 центъра", обясни Димитров.

По данни на председателя на Българска аутсорсинг организация Ивайло Славов бизнесинтереси към България имат фирми от САЩ, Германия, Англия, Франция. Предпочитаните сектори са банково дело, застрахователни дружества, туризъм, телекомуникационни компании, както и технологичния сектор.

"Технологичните компании имат огромен интерес, особено към Варна, заради кадрите, които се обучават в местните университети. Този сектор расте изключително бързо. И винаги има недостиг на IT специалисти. Редно е обаче образователните програми да бъдат адаптирани към нуждите на бизнеса", каза Славов. По неговите думи чуждите фирми, работещи у нас, вече подсигуряват 3.6% от брутния вътрешен продукт на България, а IT секторът още 2.5%.

"У нас секторът работи предимно със свои кадри. Германия, примерно, годишно издава 15 000 сини карти на специалисти от чужбина, работещи с сферата на технологиите. У нас са 20-25 годишно. Все повече са младите хора, които завършват висшето си образование в чужбина и се връщат да работят у нас. Говоря за IT-специалисти. Преди 10 години ние подсигурявахме 0.2% от БВП. Вече проценците са 2.5. Това безспорно е най-бързо развиващия се сектор", обясни Димитров.