Разработваме образец образец на трудов договор за дуалното обучение. Досега не бяха ясно регламентирани и защитени страните в дуалното обучение, трябва да се дава достъп на работодателя до кадри, а на ученика - сигурност, че той ще се реализира в специалността, която следва. Това заяви зам.-министърът на икономиката Александър Манолев на конференцията “Образование и труд - локални проблеми, глобални решения”, организирана от КРИБ, “24 часа”, сп. “Икономика и “Кмета.БГ”. Тя е пилотният проект на Национална мрежа "Ресурси" - интерактивно пособие, което да срещне нуждите на бизнеса с предложенията на местните власти.
"Радвам се, че диалогът излиза от традиционния дебат "за" и "против" внасянето на работна сила от трети страни. Не трябва да се спира работата в тази посока, но устойчивото решение е подобряването на връзката между пазара на труда и образователната система. Това трябва да се случи в средното образование. Министерството на икономиката участваме с Министерството на образованието и Министерството на труда и социалната политика в пилотен проект - Швейцарска подкрепа за въвеждане на принципите на дуалното обучение. В него участват 170 предприятия, над 30 училища", допълни зам.-министърът.
Манолев обяви и, че Министерството на икономиката разработва интерактивна карта на отраслите в България, в която ще се нанесат училищата в отделните населени места. Това ще е базата за електронна платформа, за да е ясно във всеки регион какъв бизнес има и какви кадри са нужни. "Ние разговаряме с много предприемачи, които казват, че в техния регион няма нито едно училище, което да подготвя кадри за тяхната специалност и трябва да търсят кадри от други области", обоснова Манолев инициативата на министерството.
Основно нещо според него е и насърчаването на иновациите и предприемачеството. Манолев даде за пример проекта "Техностарт", който насърчава студенти да създават свое предприятие. Тази година стартират и две от най-сериозните мерки от ОП "Иновации и конкурентоспособност" - за насърчаване на иновациите с бюджет от 67 млн. лв. и 14 млн. лв. за растеж на малките и средните предприятия.