Заместник-министърът на икономиката Александър Манолев и японският посланик в България Масато Ватанабе подписаха днес съвместен документ - екшън план, с който ще се създаде Японски бизнес форум - нова платформа за делово сътрудничество между двете държави. Това стана в началото на Българо-японски бизнес форум в София, който бе официално открит от заместник министър-председателят Томислав Дончев.
В този нов формат на сътрудничество Министерството на икономиката ще партнира с японското посолство в София за подобряване на бизнес-средата, презентиране на България като инвестиционна дестинация, насърчаване на съвместни проекти, организиране на бизнес събития и представяне на двете страни, каза зам.-министър Манолев.
Манолев отбеляза, че стокообменът от 163 млн. долара, между двете държави за 2017 г. е рекорден за последните 9 години, но е далеч от потенциала, който имаме. Днешното събитие цели да го насърчи и инициира нови инвестиции в резултат на контактите между българските и японските фирми в рамките на форума.
България ще се стреми да предложи разработки и проекти от секторите, които произвеждат продукти с висока добавена стойност. Това са секторите с най-голям потенциал и ръст за последните години, а именно - сектора "Информационни и телекомуникационни технологии" и автомобилния сектор. Друга сфера на интерес е машиностроенето, аутсорсинга на бизнес процеси. Зам.-министър Манолев отбеляза, че в България успешно развиват своя бизнес компании като "Сумимото електрик", "Тошиба", "Мицубиши", "Тойота" и редица други. В момента във всяка пета кола в Европа има български части, надяваме се те да са повече и в японските коли, посочи той. Според различни проучвания данните са изключително оптимистични по отношение на бизнес средата у нас, а страната ни е с доказано висок кредитен рейтинг.
Част от японските компании са с конкретен интерес в България за инвестиции в индустриалните зони - в Божурище, Тракия, край Пловдив, уточни още Манолев.
Заместник министър-председателят Томислав Дончев подчерта, че България предоставя отлична среда за инвестиции с много благоприятна данъчна система, стабилност, ниска цена на ресурси и производствена цена. Той очаква резултат от днешния форум още в рамките на следващите месеци, а правителството ще съдейства за това. Броят и видът на компаниите е с широк профил от хранително-вкусовата промишленост до ИТ индустрията. Това, което се надявам да се случи, е да имаме нови инвестиции. Вече имаме пет завода, действащи в различни точки на страната, но искаме да има повече, каза Томислав Дончев.
Към момента България изнася предимно храни и козметика, но бъдещите ни намерения са това да се промени в посока продукти с висока добавена стойност, подчерта вицепремиерът.
За форума в България присъства бизнес мисия на Японската агенция за външна търговия, включваща над 30 японски компании. Техен домакин е вицепремиерът Томислав Дончев, а проявата е продължение на визитата на японския премиер Шиндзо Абе през януари т.г. в нашата страна и постигнатите договорености за задълбочаване на икономическото сътрудничество между двете страни.
В рамките на своята визита в България, представителите на японските компании ще посетят и производствени бази в София и Пловдив, които са пример за успешен бизнес в страната, и ще проведат срещи с представители на българския бизнес за установяване на директни контакти и стартиране на съвместни проекти.