Отговорността за прилагането на Европейския стълб за социалните права е съвместна - между ЕК, държавите членки, социалните партньори и гражданското общество, каза еврокомисарят за заетостта, социалните въпроси, професионалната квалификация и трудовата мобилност Мариан Тейсен на пресконференция в рамките на форум на високо равнище на тема "Европейският стълб на социалните права" в НДК, предава БТА. 

Тя допълни, че всички трябва да работят заедно, за да се превърне този стълб в реалност. Еврокомисарят припомни, че Европейският стълб за социалните права има две основни цели - първата е да се помогне за възходящото сближаване на държавите членки, което винаги е било една от основните цели на ЕС. Втората цел е да се адаптира и модернизира нашето законодателство спрямо новия свят на труда, който се мени пред очите ни и не трябва да допускаме някой да бъде изоставен, каза Мариан Тейсен. По думите на еврокомисаря социалният стълб ще служи като компас, който ще ни води в правилната посока в реформите в областта на образованието, обучението, достъпа до пазара на труда, по-добри условия на труд и прилагане на социална закрила.

Тисен припомни, че неотдавна ЕК предложи новата многогодишна финансова рамка за периода 2021-2027 година и средствата са разпределени така, че да се отговаря на нуждите. 101 милиарда евро са предвидени за социалната сфера. ЕК е предложила по-голямо концентриране на средствата, където съществуват по-големи нужди. България ще получи 8 процента повече в кохезионните фондове в сравнение с настоящия период, допълни Мариан Тейсен и подчерта, че нашата страна е една от малкото, която получава повишение. Еврокомисарят изрази надежда, че България ще продължи да използва социалния фонд по един успешен начин, както го е правила досега.

Тя поздрави българското председателство за успехите, като постави акцент на директивата за командироването, с която по думите й се гарантира, че когато български работници отидат в чужбина, ще получават същото ниво на възнаграждение като местните. Съветът също се договори за мандат за преговори с европрарламента по регламента за подобряване на системите за координация на социална сигурност, директивата за прозрачни и предвидими условия на труд, както и по директивата за баланс между професионалния и личния живот, каза Тейсен.

Социалният министър Бисер Петков също отчете успешното приключване на българското председателство с изцяло изпълнена програма в областта на заетостта и социалната политика. Той увери, че и след края на мандата като ротационен председател на Съвета на ЕС, България ще остане ангажирана за изграждането на по-ефективна и справедлива социална система в Европа, за усъвършенстване на европейските правила и създаване на възможности за разгръщане на пълния потенциал на единния пазар.

Днешната конференция е последната от над 20-те форума по социалнозначими теми в рамките на българското председателство, каза министърът. Форумът се провежда седем месеца след прокламирането на Европейския стълб за социални права.

Европейските граждани искат мир, свобода и благоденствие за семействата си, но не по-малко се нуждаят от сигурност и стабилност в условия на динамични промени под влиянието на глобализацията, развитието на цифровите технологии и демографските промени, каза Бисер Петков. Той допълни, че българското председателство постави тази тема на високо място в политическия дневен ред на Европа.