Глобален център в София ще учи китайците как се прави бизнес в Европа
Пазарът на Китай ще продължи да се отваря за Европа, а правителството ще намалява митата за внос на европейски стоки.
Това послание отправи китайският министър-председател Ли Къцян при откриването на бизнесфорума от инициативата “16+1” в зала 1 на НДК.
Ден по-рано, отново от София, той потърси съюз с ЕС в започнатата от американския президент Доналд Тръмп търговска война срещу Европа и Китай. САЩ увеличиха драстично митата си, като Китай ще бъде засегнат за 34 млрд. долара. В неделя Ли Къцян заминава от София за Берлин, където ще разговаря с германската канцлерка Ангела Меркел, а в края на месеца има разговори с президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и председателя на Европейския съвет Доналд Туск. И на тези разговори тема на китайския премиер ще е търговската война със САЩ и възможностите за развитие на бизнеса между Европа и Пекин.
“Насочени сме към
отваряне на
пазара на Китай,
защото това е важно както за Европа, така и за Китай. Ще се придържаме към бизнес правилата и ще намаляваме митата за внос, за да се възползваме заедно от възможностите за растеж”, заяви в София Ли Къцян.
Китайският премиер подчерта и отварянето на китайските пазари за европейски инвеститори, както и желанието на Пекин ЕС да е силен и консолидиран.
“16+1” не е формат, който цели да разделя Европа, както се опасяват някои, а да я направи по-силна и интегрирана”, заяви Ли Къцян.
Китай проявява интерес към всякакви качествени европейски стоки, но премиерът подчерта важността на земеделската продукция от Европа. По-късно той направи специален реверанс към българските производители на тютюн (виж 3-а стр.), а на форума бяха сключени 18 споразумения между Китай и 16-те държави от Централна и Източна Европа, като повечето бяха в областта на земеделието и животновъдството.
“Вече сме предприели някои мерки, средната тарифа за вноса успяхме да я понижим, което е важно за китайските потребители”, заяви китайският премиер и призова за повече внос на храни. Но това е двустранен път, заяви той и разви тезата за инвестиране в местни фабрики за китайски продукти в 16-те държави.
“Платформата “16+1” е отворена и за другите институции на Европейския съюз”, заяви още председателят на Държавния съвет на Китай Ли Къцян при откриването на седмата среща на формата.
Той подчерта, че отношенията на Китай с държавите от Централна и Източна Европа са постигнали успех и напредък дори на фона на глобалната финансова и икономическа криза и по време на глобалното възстановяване.
“Постигна се бързо развитие на отношенията, сравнено с някои други страни. Търговията в първите 5 месеца на тази година се е увеличила с 24,5% между Централна и Източна Европа и Китай”, подчерта премиерът Ли Къцян. Това е вдъхновяващо, реагира той, но има пространство и възможности за развитие.
Китайският министър-председател изтъкна и ръста на туризма в страните от Централна и Източна Европа с десетки проценти заради китайските туристи.
Ли Къцян заяви, че Европа е важна в глобален мащаб за мира и развитието. Ако Европа бъде отслабена, това ще бъде лошо и за Китай, заяви в София китайският министър-председател.
След това той говори за отвореността на платформата “16+1”, както и за възможностите за финансиране на проектите, което може да стане в сътрудничество с Китай, Световната банка и други институции. Коопериране във финансирането, нови канали за осигуряване на пари за проекти в двустранните отношения лансира китайският премиер.
Китайският премиер заяви още, че разчита на прозрачност при търговете и процедурите. При равни условия китайската страна ще може да предложи проекти на ниска цена с високо качество. Още преди ден на брифинг с Бойко Борисов Ли Къцян се съгласи китайските компании да се явяват на търгове за обществени поръчки в страните от Източна Европа и да се откажат от специалните споразумения.
Ли Къцян припомни и разговорите си с премиера Бойко Борисов предишния ден и за участието на трета или четвърта страна в двустранни проекти. Това ще донесе по-големи възможности за сътрудничество.
Създаването на общ център за обучение и образование на китайския бизнес как се работи в ЕС и какви са европейските правила обяви пък българският премиер Бойко Борисов при откриването на срещата на министър-председателите.
Този център ще помага навлизането на китайски фирми, участието им в търгове и процедури в ЕС, за да не се стига до наказателни процедури и провалени сделки, обясни българският министър-председател.
Създаването на центъра бе представено от Борисов като общо предложение от него и Ли Къцян към останалите държави от Централна и Източна Европа. Впоследствие премиерите обявиха, че ще се казва Глобален център за партньорство на държавите от Централна и Източна Европа с Китай.
Борисов ще
го организира,
а Китай ще
го спонсорира,
обясни Ли Къцян.
Създаването на такъв център, но само за България и Китай бе лансирано предния ден от президента Румен Радев при срещата му с китайския премиер.
“16+1” се превърна в един форум, който е полезен за всички”, защити формата и Бойко Борисов вчера. Той подчерта, че на разговорите в София има наблюдатели и от старите страни-членки на ЕС, както и представители на Световната банка и ЕБВР.
Това е първото ми посещение в България, премиерът Борисов ме покани в Националния исторически музей и ми показа златни артефакти от 99% злато отпреди 7000 години. Имате уникална цивилизация, заяви китайският премиер.
Китай обеща да изкупува почти всичкия тютюн на България
Българският премиер благодари на китайския за тази политическа сделка
От години българският министър-председател Бойко Борисов ме моли да изкупуваме български тютюн. Сега политически обещавам, за да се подобри икономиката на тези региони на България, Китай да изкупува до 10 млн. тона тютюневи листа годишно.
Това обяви китайският премиер Ли Къцян на пресконференцията след края на форума “16+1”. Той изрично подчерта, че сделката е издействана от Бойко Борисов, а
Китай се е съгласил на
нея, за да помогне на
хората от регионите в
България, които са почти
изцяло заети в
тютюнопроизводството
“Ние ще преработваме тези листа и искам да успокоя китайските производители, че това количество няма да се отрази отрицателно на Китай, но така ще отговоря на потребността на нашия добър приятел”, заяви още Ли Къцян.
Сделката е за изкупуване на до 10 хил. тона сух тютюн или 10 млн. тона неизсушени листа, обясниха представители на българското правителство.
Ако бъде осъществена в пълния си обем, това означава Китай да изкупува почти напълно годишното производство на ориенталски тютюни в България. Според различни агростатистики страната произвежда 15-18 хил. тона сух ориенталски тютюн годишно и около 25 хил. тона от всички тютюни.
Предлагал съм включително, ако трябва да бъдат садени китайски сортове, за да запазим поминъка на тютюнопроизводителните райони, обясни пък българският премиер Бойко Борисов.
“През годините
пробвахме да заменим
тютюна с какво ли не –
карамфили
и всякакви други неща, но сега те ще могат да продължат да гледат тютюн. Благодаря на Ли Къцян за тази наистина политическа сделка”, заяви още Борисов.
До този момент въпреки българските оферти Китай не желаеше да купува тютюни от наши производители. Бавеше се и подписването на нужните протоколи, за да се гарантира, че продукцията отговаря на китайските изисквания.
Влакът Лондон - София - Шанхай да се направи по технологията на Илън Мъск и разстоянието да се взема за 15 часа, предложи пък бившият външен министър Соломон Паси на бизнесфорума, който бе част от “16+1”. Той участва в панела за туризма.
Борисов: С Китай не делим Европа, а намираме пари за проекти, които не са ѝ интересни
Със съвместни проекти от няколко държави можем по-лесно да намерим финансиране заедно с помощта на Китай.
Това каза премиерът Бойко Борисов на откриването на бизнесфорума от инициативата “16+1” в НДК. На него участваха 1500 компании от Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Благодарение на тези срещи и проекти можем да подобрим стокооборота и отношенията си с Китай.
“Това е нашата седма среща в този формат, който цели укрепване на Европа. Ние нямаме за цел да разделяме Европа, както се опасяват някои. Тези срещи ни
помагат
по-бързо да
наваксаме
изоставането
си от старите
страни-членки
на ЕС
На тях намираме финансиране за проекти, за които еврофондовете не достигат или пък не са интересни за ЕС”, заяви още Борисов. Подобно на китайския премиер Ли Къцян, и българският отдели голяма част от словото си, за да защити формата като полезен. Срещу него от години се обявяват държавите от Западна Европа, които се опасяват, че източноевропейските отварят вратата за китайска инвазия към ЕС.
“Западните Балкани не могат да бъдат разглеждани отделно. Всеки техен проект се отнася и за Гърция, Румъния, България, Хърватия и Словения. Тук има представители и на Австрия и на ЕС. Балканите успяхме да се представим добре”, каза още българският министър-председател.
Министърът на икономиката Емил Караниколов откри форума “16+1”. Той поздрави ръководителите на правителствата на страните от Централна и Източна Европа и на Китай на седмата среща на инициативата. Той вижда в нея основа за развитие на сътрудничеството във високите технологии, информационните технологии, транспорт, енергетика, туризъм.
От името на китайската страна искам да изразя своята благодарност на лидерите на държавите от Централна и Източна Европа за присъствието на 7-ата среща “16+1”, заяви министърът на търговията на Китайската народна република Джон Шан на откриването. Той изтъкна, че бизнес форумът, който се провежда за 8-а година, се е превърнал в много важна платформа за сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ.
Китай дава ясна гаранция, че можем
да ползваме
възможностите
му като
равностоен
партньор
В тези времена, когато светът се тресе от търговски войни, санкции и ембарго, ние имаме прекрасна възможност за сътрудничество, обясни пък Бойко Борисов.
Българският премиер предаде домакинството на следващата годишна среща на страните от Централна и Източна Европа на хърватския Андрей Пленкович. “През XVI век роденият на един от хърватските острови Марко Поло откри Китай за европейците и се радвам, че сега Хърватия ще е домакин”, каза Пленкович.