От 1995 г. в Шладминг са вложени 200 млн. евро,
сега пак разширяват капацитета
44 модерни лифтови съоръжения и 123 км писти, 56 ски хижи, развлечения за деца, семейства, спортисти и гастрономи.
Всичко това може да се открие в региона Шладминг-Дахщайн, който обединява 8 зимни спортни центъра. Разположени са в Алпите, между четири планински върха - Планай, Хаузер Кайблинг, Хохвурцен и Райтералм. Центъра е малкото туристическо градче Шладминг - толкова красиво, че беше избрано за срещата на върха между българския премиер Бойко Борисов, австрийския Себастиан Курц и председателя на Европейския парламент Доналд Туск, на която бе предадено европредседателство на Австрия.
Шладминг е на река Енс в окръг Лицен, провинция Щирия. Към 1 януари 2017 г. в града живеят 6715 души. Преди обаче да се прочуе като ски курорт, е бил обикновено миньорско селище, както повечето планински курорти. Още от Средновековието там се добивали мед, олово и сребро. През XIV век Шладминг придобива статута на град. Днес австрийският курорт се нарежда
сред първите
10 най-добри
места в света
за снежни дисциплини.
1875 г. e началото на развитието на планинския туризъм в Шладминг. Причината е изграждането на първата железопътна линия през долината, въпреки че първият лифт се появява през 50-те години на миналия век - на връх Планай.
Ски зоната отдавна се използва за провеждане на състезания, като първото е през 70-те години, а през 1982-а и през 2013 г. там се състои и световното първенство по ски. Курортът всяка година е домакин и на нощния слалом от световната купа. Шладминг заедно с Грац и цялата провинция Щирия, смята да се кандидатира и за световното през 2026 г.
През 2013 г. е отчетен рекорден годишен ръст на посетителите на линията Планай-Хохвурцен. Той е толкова голям, че практически някои линии достигат капацитета си, затова в края на 2017 г. се взема решение за инвестиция от 34,5 млн. евро за следващите две години.
С тях от зимата на 2019/2020 г. по линията Планай-Хохвурцен
ще се движат
гондоли за 10 човека
Сега те побират 6-има. За закупуването на 160 такива са предвидени 26,5 млн. евро. Така хората, които се качват от три спирки - една в долината, една междинна и една на върха, ще се увеличат от 2200 на 3800 души на час. Това ще стане възможно не само заради големината, а и благодарение на скоростта от 6 метра в секунда, която новата линия ще развива. Достъпът до нея ще бъде осигурен от няколко места, гостите ще са предпазени от слънцето със сенници и няма да бъдат спирани от бариери.
Със същите десетместни нови гондоли ще се сменят седалките на лифта “Роормос 1”, което ще позволи за един час той да превозва 2200 туристи. Тук ще се вложат останалите 8,5 млн. евро. Първата спирка на линията ще бъде разположена в областта Западен Планай, върховата станция ще се качи по-нависоко от сега, за да се осъществи по-добра връзка със ски училището в региона и лифта “Роормос 2”. Освен това кабинките ще могат да се ползват като транспортно средство между курорите Роормос и Шладминг - Майщат. С тази част от инвестицията е
планирано и
разширяване
на пистите
В момента дружеството “Планай-Хохвурцен” разполага с 200 хектара пистова площ. Голяма част от ливадите и горите, които попадат в обхвата на линиите, се дават под наем от местни земеделци - някой от тях отдават земите си на дружеството повече от 30 години.
Това не е първата голяма инвестиция, която дружеството предприема през последните години. През 2016 г. “Планай-Хохвурцен” влага милиони за изграждането на нови лифтове, включително новия кабинков лифт за 8 човека “Бургщалалм”.
Дружеството е основано през 1772 г., а от 1995 г. досега е инвестирало общо 200 млн. евро в нова инфраструктура. Между 2013 и 2016 г. вложените средства за година са били съответно 12 млн. евро, 4 млн., 7 млн. и 9 млн. Фирмата разполага със 700 машини за сняг, които създават
най-голямото снежно
пространство
в Австрия
Различни видове лифтове, както и нощни писти, са разположени в курортите Планай, Хохвурцен, Галстерберг, Дахщайн. Изпълнителен директор е Георг Блим и въпреки че ръководната длъжност е заета от мъж, фирмата се гордее със силното си дамско присъствие в екипа - 48% от служителите са жени.
“Планай-Хохвурцен” притежава и животинския парк “Маутерн”, в който могат да се видят общо 270 алпийски диви животни като мечки, вълци, сови, ибериси, елени, бизони. Освен това
паркът предлага
разнообразни
забавления
като каране на планински карт или спускане с шейна. Влакчета и въртележки с прекрасна гледка от високо очакват посетителите в увеселителния парк, а за децата има цяла къща с тунели, въжени мостове и други забавления. Тази година паркът навършва 50 години.
Между спусканията със ски гостите имат възможност да се качат на някои от 18-те ултрамодерни електрически карт колички, с които могат да вдигнат до 70 км/ч на 300-метрова писта. Има възможност и за каране на картинг на открито.
Любителите на по-ниски скорости могат да видят Айфеловата кула, Виенското колело, Бранденбурската врата, символа на Брюксел Манекен Пис. Всички те са направени от лед и са поставени в ледения замък, наречен “Айспаласт”, който е изграден на глетчера Дахщайн.
За забавлението на децата, дори и през лятото, се грижи заекът Хопси. В “Хопсиленд” има детски площадки, стена за катерене, воден свят, работилници, детска олимпиада. С картинка на заека са специални гондоли за малчуганите.
Шладминг разполага с летен парк за планински велосипеди, който започва на 1830 м височина, докъдето може да се стигне с лифта “Планай”. От 2004 г. там се провежда и световната купа по планинско каране на колело.
Планинарят Курц избира “сърцето
на Австрия и Европа” за събитието
“Шладминг лежи не само в сърцето на Австрия, но е и много лесно достъпен от цяла Европа. Освен това Шладминг е международно популярна дестинация в света на спорта и може да се справи с голямо събитие като “Сервус Европа”.
Така австрийската правителствена пресслужба обяснява решението си, предаването на европредседателството да се проведе в малкото ски градче. Събитието буквално приветства държавите-членки на съюза с обръщението “Здравей, Европа”, както се превежда името му от виенски език.
Цялата програма беше насочена към хората - австрийци бяха поканени да се качат с годнолите с одеало в ръка, за да се включат в семеен “пикник на върха”. Вечерта завърши с грандиозен концерт, на който пяха не само изпълнители от цяла Европа, а и австрийската поп звезда Цезар Сампсон, който зае трето място в конкурса “Евровизия”.
Себастиан Курц беше наистина част от народа - той се ръкува и си направи селфита с част от многобройните посетители, които избухнаха в радостни възгласи, когато излезе да говори. Борисов, Курц и Туск дори бяха без вратовръзки по време на общата им закуска, “защото Себастиан настояваше за това”, както обясни българският премиер след завръщането си от Австрия.
“За щастие имаме много красиви места. Това е едно от особено красивите. Не искахме предаването на европредседателството да се състои в някоя конферентна зала, а да използваме момента да рекламираме държавата си пред целия свят. Снимките от събитието ще се разпространят в цяла Европа”, аргументира австрийският канцлер решението си.
Самият Курц е запален планинар и често прекарва почивките си, изкачвайки някой връх. Миналата година излезе и предизборно видео, в което канцлерът покорява Дахщайн. Клипът беше изпълнен със символика - Курц стига върха точно когато слънцето се показва на хоризонта, а посланието към него беше “Време е да издигнем страната ни отново до върха”. В двеминутното видео трудностите при катеренето се сравняват с тези в политиката. “Политиката е за това да се намери верния път, да се вземат правилните решения (...). Верният път не винаги е най-лесният или най-удобният. Често се среща съпротива и насрещен вятър. Но решението е да се постъпи правилно”, казва Курц.