Малобройното население на Люксембург е в състояние да похарчи най-много средства за лятната си почивка - по 767 евро на година средно на глава от населението. Но европейската нация, която прави най-голям оборот на този сектор, и то в световен мащаб, безспорно са германците - със своите 443 евро на глава от населението те всъщност имат 28% дял от всички туристически разходи в рамките на ЕС. Това показват разпространени вчера данни на Евростат, които са към края на 2016 г.

Средният разход за ваканцията на жителите на ЕС е 336 евро.

В тази класация България далеч не е на последно място. Със своите 156 евро на човек българите изпреварват по разходи латвийците, чехите, португалците,унгарците и румънците.

Веднага след Люксембург се нареждат жителите на Малта, Австрия и Белгия.

По-интересно е обаче къде отиват тези пари. От данните на Евростат излиза, че повече от две трети от разходите са направени в рамките на страни от Евросъюза. 45% от парите са похарчени за лятна почивка в собствената държава, а други 34% - в друга страна членка. Друга предпочитана дестинация е Америка - Северна и Южна, където са направени 7% от разходите за почивка. След тези два континента се нарежда Азия с 6%, Африка - с 2%, и далечната Австралия със само 1%.

Разходите са поделени почти поравно между нощувките, транспорта и останалото, в което влизат храната и забавленията. Има съвсем малки разлики между това дали туристът кара ваканцията си в родината или в друга близка държава от ЕС, или е в далечна дестинация. Ако е далеч от дома, разходите за транспорт са само с няколко процента повече, отколкото за нощувките.

Най-голям дял сред почиващите европейци са хората над 50 години.