Най-силно е намалението за среден клас между 10 и 15 г.

т догодина всички автомобили до 3,5 тона да се облагат по нова концепция, предлагат от финансовото министерство с поправки в Закона за местните данъци и такси. Формулата за изчисляване на данъка вече ще включва два компонента: имуществен и екологичен. Така коли, които замърсяват околната среда, ще плащат по-висок налог от останалите.

Имущественият компонент, както досега, ще отчита мощността и годината на производство, а екологичният - категорията според стандартите Евро.

От досегашната таблица за мощностите диапазоните до 37 и до 55 kW са обединени в една - до 55 kW. Добавени са два нови диапазона: за най-мощните коли между 150 kW и 245 kW и над 245 kW.

Екологичният компонент ще бъде коригиращ коефициент към размера на данъка. Той трябва да гарантира по-нисък данък за коли със стандарт Евро 4 и нагоре и по-висок за такива, които са със същата мощност, но нямат екологичен стандарт или той е по-нисък от Евро 4.

Това означава, че за автомобил над 110 kW и на възраст над 10 години, каквито са повечето автомобили, сегашният данък от 380- 480 лв. в зависимост в зависимост от вида на двигателя, годината на производство и това кой е екологичният му стандарт, както и от общината, в която е регистриран, може да падне с между 50 и 200 лв. Ако е под Евро 3, данъкът ще се вдига рязко, ако е над Евро 4, той ще намалява значително.

Тъй като се увеличават диапазоните за облагане по скалата за новите автомобили, реално това ще намали влиянието на екологичната компонента. Най-чувствително ще усетят по-нисък данък собствениците на среден клас коли на възраст 10-15 години, установи “24 часа”.

Заради новия начин на изчисляване досегашната отстъпка за катализатор на автомобила отпада. Така едновременно със стимулирането на по-нови и по-чисти автомобили, ще се пресекат и измамите с катализатори, мотивират се от финансовото министерство.

Предложено е също да отпадне лимитиращата граница от 74 kW за ползване на данъчни облекчения за автомобилите. Така реално с коефициента за екологична категория се дава възможност за ползване на данъчно облекчение за всички автомобили с категория равна на или по-висока от Евро 4, независимо от мощността.

За да няма неравнопоставеност в размера на данъка за товарни автомобили , които имат аналози и като леки коли, те ще се облагат с еднакъв данък. Сега често собственици на леки коли ги регистрират като товарни и плащат в пъти по-нисък данък. С промените тази възможност се премахва. За мотоциклетите и мотопедите до 74 kW, които досега ползваха данъчното облекчение за категория Евро 3, тя да отпадне, а за Евро 4 да се намали на 20%, се предлага с поправките. За товарните автомобили над 3,5 т, влекачите за ремарке и седловите влекачи облекчението за Евро 3 също отпада, а за Евро 4 се намалява на 20%.

Без облекчение за основно жилище

Ако собственик на имот е обявил повече от едно жилище за основно, се предвижда отстъпката за него да отпадне и данъкът да се дължи в пълния му размер за всичките жилища. Това се предвижда като изменение в Закона за местните данъци и такси. Такива собственици няма да получат отстъпка и за част от такса смет, каквато ползваха до момента.

За да се намали административната тежест за хора и фирми, се предлага в 7-дневен срок след извършване на сделка по придобиване на имот или автомобил нотариусите да уведомяват съответната община за прехвърлените вещни права, както и да предоставят допълнителна информация за размера на заплатения данък преди сделката. Дължимият данък при имотите пък вече няма да се изчислява с корекция за подобренията към обектите, като например луксозна или алуминиева дограма, климатична инсталация и други, които увеличаваха размера на данъка, тъй като се определяха като луксозни.

Данъкът - само в левчета, без стотинки

Дължимият данък да се закръглява до пълен лев и да не се дължат стотинки. Това предлага МФ с промени в Закона за облагане на доходите. В момента закръгляване се позволяваше само преди отстъпката, а след това при пресмятането на дължимия данък отново се получаваха суми със стотинки. Новото предложение е сумите да се закръгляват и след това.

Наследници, които подават годишна данъчна декларация за доходите на починал близък, няма да плащат лихви за закъснение, ако подадат документа след 30 април. И данъкоплатците, и НАП ще възстановяват данъчен кредит, ако при изчисляването на данъка са ползвани преференции, без да има такива основания. На възстановяване ще подлежи частта от налога, равна на размера на ползваното облекчение. Преференциите да могат да се ползват от двамата родители, когато доходите им не позволяват те да се приложат от единия, предлагат от финансовото министерство. Идеята е и семейства с по-ниски доходи да ползват пълния размер, който не може да бъде по-висок от годишния размер на облагаемите доходи. Правилото да нямаш неплатени задължения обаче остава.

Прагът за облагане на наградите се вдига от 30 на 100 лв.

С окончателен данък да се облагат парични и предметни награди, а необлагаеми да са вместо до 30 лв. до 100 лв., е записано в проекта за промени на финансовото министерство.

Самоосигуряващите се лица трябва да декларират дължимия данък само по електронен път. Служебните бележки вече няма да се издават на всеки, а само при поискване, но от 2020 г. Работодателите ще бъдат задължени да информират НАП по електронен път за изплатените суми до 28 февруари 2019 г. От 1 януари 2020 г. срокът за ползване на отстъпката от 5% ще се удължи до 31 март.