3,3 млн. килограма електрически крушки на стойност 87,7 млн. лв. са внесени в България от трети страни от началото на 2017 до средата на 2018 г. Това сочат данни на агенция “Митници”, предоставени след запитване на “24 часа”.
Количеството обхваща всякакъв вид лампи и тръби, както и артикулите, наречени капсуловани фарове и прожектори.
Най-голяма част от тях идват от Китай и Турция. Не е ясно обаче кои са всички страни, от които се внасят крушки у нас , тъй като е възможно те да се произведени в различни държави, а да се внасят от други европейски страни в рамките на свободната търговия в ЕС. Освободени в България стоки пък могат да бъдат насочени за потребление в други страни от съюза.
Точни данни относно количеството внесени и продадени крушки у нас няма. По информация на агенцията по метрология и технически надзор (ДАМТН), която осъществява надзор на пазара у нас, в търговската мрежа присъстват различни по марка, технология и модел осветители - LED, халогенни, компактни луминисцентни, лампи с нажежаема жичка със специално предназначение или изпълнени със специален газ и други.
Въпреки това ясно се очертава
водещата роля
на LED
осветителните
тела
Пазарът и клиентите вече са се преориентирали, така че забраната на производството на халогенни крушки в Европейския съюз, която беше наложена от Европейската комисия от 1 септември, няма да доведе до сътресения.
Според ДАМТН има различни варианти на LED осветителите на нашия пазар - LED модули, спотове, крушки с едисонова резба, LED тръби и други.
Андриан Пенков - старши мениджър на търговския отдел на верига хипермаркети за дома и градината, казва, че 97% от продажбите в тях са на LED крушки, а на халогенните - само 3%.
“Халогенните крушки падат сериозно като пазар през последните няколко години за сметка на LED крушките. Това е бъдещето в осветлението - не само в домашното. Те са много по-икономични - аналогът на една 60-ватова халогенна крушка е 7-ватова LED, което значи, че тя е 7 пъти по-икономична”, твърди Пенков.
По думите му
цените също
сериозно падат
- една LED крушка в по-ниския ценови клас струва около 2 лв., в по-високия - 5-6 лв. Най-евтините халогенни са под 1 лв., иначе са около 3-4 лв.
“Спирането на халогенните крушки е програмирано още от 2007 г. Количествата, които се намират в търговската мрежа, продължават да се продават до изчерпването им. Но още оттогава се знаеше, че на халогенните крушки им свършва времето.
Най-напред се спряха 100-ватовите с нажежаема жичка, след това 80- и 60-ватовите и най-накрая халогенните. Има си график за това”, обяснява Румен Атанасов, председател на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ).
Според него решението да се насърчи употребата на LED крушки е много по-добро от предишната промяна през 2007 г., когато ЕК забрани крушките с нажежаема жичка в полза на енергоспестяващите. Животът на енергоспестяващите всъщност бил твърде кратък в режим на включване и изключване, както се използват в жилищата.
“Това беше на пръв поглед решение, което икономисва енергия, но не беше добре обмислено. А и продължителността на живота на LED лампите е много по-голяма”, обяснява Атанасов.
Но допълва, че все още няма ясни резултати от изследванията дали LED светлината е вредна за окото. Защото е установено, че сините и ултравиолетовите лъчи са вредни за човешкото зрение. Но можело да се прилагат технически изисквания и те да се изключат или максимално да се потиснат.
Друг аргумент в защитата на прехода към LED осветление е, че в България тази индустрия в момента се развива.
34 са значимите
фирми у нас,
които произвеждат такива осветителни тела. Самите LED елементи са вносни, но крайният продукт с неговата добавена стойност е дело на български производители.
Общият им годишен оборот е 91 млн. лв., а работещите в тях са около 1600 души. Това е един все още разрастващ се продуктов сектор, но той се развива не само на нашия пазар. Всяка една от компаниите изнася - за Западна Европа, Англия, Полша, Украйна, Румъния, Гърция и др.
В големите хипермаркети у нас обаче почти не се предлага българско производство. Клиентите все повече се ориентират към готови осветителни тела с вградено LED осветление, разказва Андриан Пенков. Такива са например LED полилеите или плафоните, в които няма крушки.
Друга тенденция са декоративните или винтидж крушките. Те са в различни цветове, с модерен дизайн и сами по себе си са достатъчно красиви, за да не се крият в осветително тяло. Част от тях са с LED технология.
Преориентирането не се отнася само за битовите клиенти, такова има и при фирмите - масово те преминават от луминесцентно към LED осветление, твърди представител на един от българските производители на LED тела.
Макар и забранени крушките с нажежаема жичка
не са изчезнали
съвсем
от българския пазар. При последните проверки на ДАМТН са били открити 43 различни марки и модели от тях. Крушките с жичка се представяли като лампи със специално предназначение, тъй като те не са забранени - например за промишлеността, за светофарни уредби, виброустойчиви или удароустойчиви лампи. От продажба са спрени 791 броя от 31 модела, унищожени са 147 броя, а от пазара е изтеглен производител на 3 модела лампи (309 броя).
Предприети са и административно-наказателни действия срещу некоректните търговци.
Халогенни лампи също могат да се използват за специални предназначения. Тези, които са пуснати на пазара, трябва да са с енергийна ефективност най-малко клас С.