Китай е „произвел" най-много милиардери през последните години и заедно с Индия има три четвърти от новопоявилите се милиардери в щатски долари , се казва в доклад на швейцарската банка UBS и международната мрежа за услуги PwC, предава bulgarian.cri.cn.
През 2017 г. милиардерите в САЩ, които следват Китай в листата, са били 53, докато в световен мащаб те са 2 158 и състоянието им е на обща стойност от 8,9 трилиона щатски долара.
„През годината броят на милиардерите в Азия в нашата база данни за първи път надхвърли тези в САЩ", се казва в доклада. „Подкрепен от възхода на китайските предприятия в една изключителна година, броят на азиатските милиардери се увеличи с почти една четвърт и достигна 637." За сравнение, в САЩ техния брой е 563, а в Европа 342. САЩ обаче си запазват първото място, тъй като най-богатите живеят там.
В доклада се посочва, че големият брой богаташи в Азия остава относително нестабилен в условията на бързото икономическо развитие и непостоянния фондов пазар, чрез които бързо се натрупва богатство, но то може да бъде и много бързо загубено. „Около 45 души (34 от тях от Китай) напуснаха групата на милиардерите", се казва в доклада.
Много от младите богаташи в Азия са малко над линията на милиардите долари, което ги прави уязвими към промени в състоянието, независимо дали това е под формата на падащи цени на акциите, политически промени или лични затруднения.
Според доклада, активите на 36-те швейцарски милиардера са се увеличили с 19% през миналата година и са достигнали 123,5 милиарда щатски долара. Докато UBS не посочва имена поради банкова тайна, в доклада се казва, че те са активни предимно в области като здравеопазването, финансовите услуги и търговията на дребно.