Надявам се, че до края на годината ще приключат преговорите по меморандума с китайската страна и от следващата година глобалният партньорски център с Китай да може активно да заработи. Това каза министър Лиляна Павлова днес пред журналисти в отговор на въпрос.
Тя уточни, че на нея е възложена организацията и координацията по създаване на такъв партньорски център и на заседание на МС е отчела напредъка по неговото създаване. Получихме мандат глобалния партньорски център от българска страна да бъде представляван от Института по маркетинг към министъра на икономиката и от Икономическия институт към БАН, допълни Павлова. В момента започваме преговори с китайската страна за подписване на меморандум за разбирателство, информира тя.
Министърът обясни, че този център ще бъде изграден на принципа "тинк-танк" - мозъчен тръст, който ще се занимава с обучение, консултации, научни изследвания, анализи и разработки, които да насърчават инвестициите.
Лиляна Павлова участва днес във форум, посветен на жените в политиката, организиран от Министерството за българското председателство на Съвета на ЕС 2018 и от Съвета на жените в бизнеса в България. Един от акцентите на дискусията е темата за българското председателство и постиженията "на" и "за" жените.
По време на председателството работихме и за политики на европейско ниво, даващи възможност за равенство и равен достъп на жените и в политиката, и в бизнеса, посочи Павлова. Тя отбеляза и въпроса за баланса между личния и професионалния живот. Гордеем се с приетата европейска директива по време на председателството за баланса между професионалния и личния живот, която дава възможност на дамите за гъвкаво работно време, както и за единни правила и процедури, отбеляза министърът.
По думите й България много често е давана за добър пример. Страната ни е на 18 място от 144 държави по отношение на жени, заемащи ръководни позиции както в политиката, така и в бизнеса. У нас нямаме силна диференциация за разлика на заплащането на жени в бизнеса и политиката, коментира още Павлова. Тя даде пример и че в областта на информационните технологии - един от най-бързоразвиващите се сектори, в България отново отчитаме висок показател - 30 процента от дамите, работещи в сектора, са на ръководни позиции.